BRATISLAVA – Pomaly sa začína rysovať nová slovenská vláda. Po niekoľkých dňoch špekulovania a rokovania sa vynárajú prvé konkrétne mená na ministerské posty. Zostavili sme najpravdepodobnejšie zloženie vlády Smer – SNS – Most – #Sieť s jednotlivým obsadením ministerských postov.

Strany získali vo voľbách tento počet mandátov: Smer (49), SNS (15), Most-Híd (11), #Sieť (10). Podľa počtu mandátov by bol kľúč prerozdeľovania vládnych postov takýto: Smer (7 postov), SNS (3 posty), Most (3 posty) a #Sieť (2 posty).

Premiér – Robert Fico (Smer)

[clear]

Aj keď sa zdalo, že Ficovi dochádza para, predseda najsilnejšej strany sa otriasol a ide ďalej. V súčasnosti sa ani len nespomína, že vládu by mohol viesť niekto iný ako Robert Fico. Dvojnásobný premiér s touto úlohou nebude mať problém.

Predseda parlamentu – Andrej Danko (SNS)

[clear]

Z prvého stretnutia lídrov strán Smeru, SNS, Mostu a #Siete vyplynulo, že o druhú najvyššiu ústavnú funkciu v štáte, má záujem predseda národniarov. Danko už podľa vlastných slov avizoval, že chce priniesť stabilitu a novú politickú kultúru. Ako druhá najsilnejšia strana v koalícii bude mať na pozíciu predsedu parlamenta nárok.

Podpredseda vlády a minister vnútra – Robert Kaliňák (Smer)

[clear]

Kaliňák si rezort vnútra stráži ako oko v hlave. V Smere sa ani len neuvažuje o pridelení tohto silového rezortu niekomu inému. „Kali“ je tiež medzi policajtami mimoriadne obľúbený. Navyše, Smer nebude chcieť prepustiť kľúčový rezort žiadnej inej strane.

Podpredseda vlády pre investície – Jaroslav Paška (SNS)

[clear]

Muž číslo dva v strane a Dankova pravá ruka. Národniari si nebudú chcieť nechať ujsť rezort, cez ktorý tečú miliardy z eurofondov. Pašky ako bývalý europoslanec má prehľad a skúsenosti, navyše jeho spriaznenosť s Dankom bude znamenať, že nebude robiť problémy.

Podpredseda vlády a minister hospodárstva – Ivan Švejna (Most)
[clear]

Liberálny ekonóm má všetky predpoklady, aby sa konečne ujal ministerského kresla. Vďaka tomu, že ekonomike rozumie, by sa mohlo ľahšie dýchať drobným podnikateľom a živnostníkom. Otázne je, ako skĺbi svoje videnie fungovania rezortu so smeráckym.

Minister dopravy – Ján Počiatek (Smer)

[clear]

Počiatek napriek niekoľkým škandálom a žltej karte od Fica má stále silné postavenie v strane. Navyše má v rezorte rozbehnuté projekty či dostavbu diaľnic.

Minister školstva – Peter Pellegrini (Smer)

[clear]

Informácia o tom, že na ministerstvo školstva by sa mal vrátiť Pellegrini, unikla počas prvého rokovania lídrov štyroch možných koaličných partnerov. Pellegrini patrí k mladým tváram Smeru a celkom čistý a reformný imidž. Tiež má skúsenosti, aj keď krátke, s vedením rezortu školstva.

Minister financií – Peter Kažimír (Smer)

[clear]

Kažimíra chvália za vyrovnaný rozpočet aj opozičníci. Na medzinárodnej úrovni je aj vďaka nemu Slovensko vnímané ako spoľahlivý partner v dodržiavaní ekonomických dohôd. Financie sú kľúčový rezrot a Fico nemá dôvod ho zveriť niekomu inému.

Minister životného prostredia – Peter Žiga (Smer)

[clear]

Súčasného ministra životného prostredia síce môže strašiť nedávna kauza Kompa, ale ďalšie dôvody na jeho nepôsobenie zrejme Fico nenájde. V jeho prospech hovoria skúsenosti a žiadny odpor voči Ficovej politike.

Minister zahraničných vecí – Miroslav Lajčák (Smer)

[clear]

Pravdepodobne sa nájde iba málokto, kto by spochybnil Miroslava Lajčáka na mieste ministra zahraničných vecí. Kariérny diplomat požíva v zahraničí dôveru a rešpekt. Slovensko bude tiež predsedať EÚ a bude to pre neho šanca, ako seba a našu krajinu prezentovať.

Minister kultúry – Karol Farkašovský (SNS)

[clear]

Keďže sa Marek Maďarič dávnejšie nechal počuť, že už si nevie predstaviť svoje pôsobenie na ministerstve kultúry, do úvahy prichádza bývalý moderátor Farkašovský. Jeho výhodou je, že pôsobil v médiách a má tak ku kultúre blízko. Navyše, zo 4 strán nemá nikto takú výraznú osobnosť, ktorá by si nárokovala rezort kultúry.

Minister zdravotníctva – Štefan Zelník (SNS)

[clear]

Jeden z mála skúsených členov predsedníctva, ktorý môže ísť robiť ministra. V minulosti už na pozícii šéfa rezortu zdravotníctva pôsobil. Až na zopár škandálikov však na rozdiel od svojich vtedajších kolegov z SNS sa úplne neskompromitoval.

Minister spravodlivosti – Lucia Žitňanská (Most)

[clear]

Je považovaná za odborníčku v oblasti práva a spravodlivosti a tiež za jedného z najväčších kandidátov. Otázne je jej pôsobenie ako ministerky, keďže sa výrazne ohradila voči Smeru. Preto jej pôsobenie môže priniesť trhliny, resp. trenie medzi smerákmi a smerovaním Žitňanskej rezortu.

Minister pôdohospodárstva – József Nagy (Most)

[clear]

Najvhodnejším a najskúsenejším kandidátom by bol Zsolt Simon. Ten sa však na vláde Smeru a SNS nechce podieľať. Do úvahy teda prichádza exminister životného prostredia Nagy. Svoje skúsenosti z envirorezortu by mohol preniesť aj do oblasti pôdohospodárstva.

Minister obrany – Martin Fedor (#Sieť)

[clear]

Jediný z členov Siete, ktorý už na ministerstve pôsobil. Pre Procházku by to mohla byť jasná voľba. Jedinou otázkou zostáva, či nebude jeho meno pôsobiť tak, že Procházka chcel priniesť do politiky niečo nové a pritom urobil presný opak.

Minister práce – Alena Bašistová (#Sieť)

[clear]

Vysokoškolská pedagogička a docentka má skúsenosti so sociálnou oblasťou. Za #Sieť kandidovala aj na post primátorky Košíc, čo znamená, že strana verí v jej organizačné schopnosti.

zdroj: topky.sk

Všetky vlády doteraz riešili iba dôsledky zlého hospodárenia. Nikto doteraz však neriešil jeho príčinu!

Čo myslíte, začne konečne najvyšší kontrólny úrad (NKÚ) plniť svoju povinnosť, ktorú má zakotvenú v zákone: kontrolovať EFEKTÍVNOSŤ hospodárenia s verejnými financiami a majetkom štátu?  Viac >>

Budú niesť naši zvolení zástupcovia zodpovednosť za NEEFEKTÍVNE vynaložené prostriedky?

Bude nová vláda konečne riešiť príčinu zlého hospodárenia?

Loading ... Loading ...