Dokazuje to aj zaujímavá schôdzka, ktorú médiá ignorovali. Ladislav Zemánek odkrýva pozadie teroristických útokov vo Volgograde, ktoré majú medzinárodný dosah. Hrá sa o oveľa viac než len o olympiádu.

Juhoruský Volgograd ( skorší Stalingrad ) má za sebou tri bombové útoky. Ten prvý, októbrový prešli české aj slovenské média úplne bez povšimnutia. Zostávajúce dva decembrové však už prehliadnuť nemohli. Keby sa však teroristi odpálili v Amerike, zvlášť naša verejnoprávna televízia by okamžite začala kontinuálne živé vysielanie, ako tomu bolo po útokoch v Bostone, keď musel mať divák dojem, že sleduje napínavý thriller.

Ale Rusko je Rusko. A mediálny priemysel podľa toho musí konať. Ani tentoraz sa mu dosť dobre nedarí prekryť tendenčnosť a odpor k tejto veľkej krajine na východe. A tak cez nutné frázy presakuje mienky, ktoré majú diváci prijať : že útočníkom ide o ohrozenie februárovej olympiády, o šírení neistoty a strachu a ak sa takýmto zúfalým krokom donútení, pretože ich drahú vlasť utláčajú zlí Rusi. Áno, Rusko si za to vlastne môže samo. A dobre mu tak.

Stopy vedú na Arabský polostrov

Podstata veci je ako obvykle úplne niekde inde. Útoky síce majú – už po niekoľkýkrát – na svedomí severokavkazskí teroristi, ktorí sa nemôžu zmieriť s tým, že im Rusko bráni vo vytvorení islamského štátu na spôsob Afganistanu pod vládou Talibanu, ale stopy podozrivých pokračujú ešte ďalej – v Čečensku rozhodne nekončia. Zrejme vedú až do Saudskej Arábie.

Je dobre známe, že Arabi sú dlhodobým strategickým spojencom Američanov v oblasti, zatiaľ čo vzťahy s Rusmi sa pohybujú na bode mrazu. Rusi z nového spojenectva mali profitovať.

Na prelome júla a augusta 2013 prijal Vladimir Putin v Moskve princa Bandara bin Sultána, jedného z predstaviteľov Saudskej Arábie a šéfa saudskej rozviedky. Ak sa o takúto schôdzku vôbec niekto zaujímal, potom sa mohol dozvedieť iba to, že sa prejednávali vzájomné vzťahy oboch krajín a situácia na Blízkom východe a v severnej Afrike. Postupne sa ale začali vynárať ďalšie a ďalšie podrobnosti, ktoré sú absolútne škandalózne a zároveň zásadné pre pochopenie toho, čo sa skrýva za nedávnymi útokmi vo Volgograde.

Saudský princ u Putina

Princ Bandar sa mal snažiť Rusko získať na svoju stranu. Princ Putinovi ponúkol významné ekonomické i politické koncesie a prejavil záujem o obrí nákup ruskej vojenskej techniky vo výške 15 miliárd dolárov a o investície v Rusku a sľúbil, že pre Rusov nebude Saudská Arábia žiadnou konkurenciou v exporte plynu a ropy do Európy. Prisľúbil tiež zachovanie ruskej vojenskej základne v Sýrii.

A práve o Sýrii tu ide. Wahhábistickí Saúdi majú totiž enormný záujem na likvidácii súčasného režimu Bašára Asada. Preto sú spolu s Katarom spoľahlivými sponzormi teroristov, ktorí v  Sýrii bojujú, a to nielen proti vláde, ale aj proti tamojším kresťanom a moslimom. Tí so Saudmi pochopiteľne nechcú mať nič spoločné. Dojemné sú aj pytačky saudského režimu s Izraelčanmi. Nezmieriteľní nepriatelia si náhle potriasajú ruky a spoločnými silami sa snažia zničiť Sýriu aj Irán.

Teroristov ovládajú saudské tajné služby

Bandar mal Putina žiadať, aby sa už nestaval proti rezolúciám BR OSN o Sýrii. Doteraz totiž Rusko spoločne s Čínou blokovalo akékoľvek návrhy, ktoré sa snažili pretlačiť ropné monarchie za podpory Západu. Ruského prezidenta tiež upokojoval, že po zvrhnutí legitímne Asadove vlády neprevezmú moc radikálni islamisti. Veď ako Rusko, tak Saudská Arábia sa vraj proti islamistom snažia bojovať…

S najväčšou pravdepodobnosťou čečenskí islamisti “ pomáhali “ už v Afganistane a Iraku. Dôkazy ale vždy chýbali. Tentoraz je tomu inak. Odborníci odhadujú, že bojovníkov zo severného Kaukazu pôsobí v Sýrii okolo stovky.

A potom to prišlo : “ Môžem vám garantovať, že počas zimných olympijských hier v Soči v budúcom roku k ničomu nedôjde, “ vyhlásil a nie ruský prezident, ale trochu prekvapivo saudský princ. Avšak za podmienky, že Rusko prestane Sýrčanov podporovať. “ Skupiny Čečencov, ktoré ohrozujú bezpečnosť hier, totiž kontrolujeme my…, “ mal dodať podľa záznamu, ktorý zaobstarali prítomní diplomati.

“ Vieme, že už desať rokov podporujete čečenských teroristov, “ odpovedal na Bandarove vyhrážky Putin. “ A ich podpora, o ktorej ste práve tak otvorene hovoril, je úplne nezlučiteľná s bojom proti svetovému terorizmu, ktorý ste spomenul. My máme záujem o rozvíjanie priateľských vzťahov založených na jasných a silných zásadách, “ vysvetlil saúdskému princovi.

Čečenci bojujú v Sýrii

Na jeho hru nemôže pristúpiť aj preto, že pokladá Asadov režim za najlepšieho reprezentanta záujmov Sýrčanov. Keď bol Bandar odmietnutý, podotkol, že už nezostáva nič než vojenské riešenie. V tom mali Saudi podporu Obamovej administratívy. Nezabudnime, že k nemu o mesiac neskôr bol len krôčik. Našťastie bolo ruskou diplomatickou aktivitou na poslednú chvíľu zažehnané.

Ale späť k nešťastným Čečencom. Tí sa totiž bojov v Sýrii aktívne zúčastňujú – napokon rovnako ako ďalšie skupiny jedincov z rôznych európskych krajín. S najväčšou pravdepodobnosťou čečenskí islamisti “ pomáhali “ už v Afganistane a Iraku. Dôkazy ale vždy chýbali. Tentoraz je tomu inak. Odborníci odhadujú, že bojovníkov zo severného Kaukazu pôsobí v Sýrii okolo stovky, a podľa zdroja zo sýrskej opozície predstavujú hneď po Líbyjčanoch druhú najväčšiu cudziu silu.

Boj za islamský štát

Čečenskí teroristi, vedenie Dokom Umarovom, už v Rusku útočili niekoľkokrát : v januári 2011 na moskovskom letisku, rok predtým v moskovskom metre, v roku 2009 zase vyhodili do vzduchu vlak. Sám Umarov mal podľa všetkého podiel na neslávne preslávenom útoku na beslanskú školu v roku 2004, pri ktorom zahynulo takmer 400 ľudí.

Preto nepodliehajme hlasom tých, ktorí sa nás pri všetkej svojej nenávisti k Rusku snažia presvedčiť, že ide o spravodlivý boj utláčaných proti utláčateľom. O ten nejde ani v najmenšom. Cieľom teroristov zo severného Kaukazu je vytvorenie islamského štátu v tom najhoršom slova zmysle. Majú pri tom podporu islamistov z celého sveta, nielen slovnú, ale úplne konkrétnu, ako sa ukázalo už počas čečenskej vojny. Smutné je, že sa na ich stranu pridávajú aj tí, ktorí vraj bojujú za demokraciu, slobodu a ľudské práva. Ako typické pre našu dobu.