Škandál bývalého vedenia najväčšej zdravotnej poisťovne VšZP naberá na obrátkach. Denníku Plus JEDEN DEŇ sa podarilo zistiť, že zatiaľ čo sa štátna poisťovňa topila v miliónových dlhoch, jej páni si vyplácali kráľovské odmeny. A to všetko z peňazí poistencov.

Šafárenie vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni vyplávalo na povrch po tom, čo si jej súčasný šéf Miroslav Kočan dal preveriť hospodárenie svojich predchodcov. Audit ukázal, že štátna poisťovňa skončí na konci tohto roka s rekordnou stratou 283 miliónov eur.

Zatiaľ čo poisťovni narastala miliónová sekera, jej vedenie si z toho zrejme ťažkú hlavu nerobilo. Ku koncu roku 2015 si totiž vyplatilo kráľovské odmeny v celkovej výške 41 062,98 eura! Vtedajší šéf Miroslav Vaďura si vyplatil odmenu vyše 19-tisíc eur, členka predstavenstva Antónia Borovková vyše 17-tisíc eur a o vyše 4-tisíc eur si polepšila aj ďalšia členka predstavenstva Viera Králičková.

Miroslav Vaďura, predseda predstavenstva - 19 052,30 €.

Miroslav Vaďura, predseda predstavenstva – 19 052,30 €.

„Variabilná zložka odmeny sa vypláca raz ročne a je viazaná na hospodársky výsledok spoločnosti za predchádzajúci rok. O udelení odmien rozhoduje akcionár,“ napísala hovorkyňa VšZP Petra Balážová. Ako je však možné, že vedenie si vypláca kráľovské odmeny v čase, keď sa firma potápa do miliónových dlhov? Vo všetkom má pravdepodobne prsty bývalé vedenie na čele s Miroslavom Vaďurom, ktorý poisťovňu viedol od októbra 2015. Dovtedy ju riadil Marcel Forai, človek opradený škandálmi.

Hoci VšZP ku koncu minulého roka vykázala zisk 17 miliónov eur, v skutočnosti mala byť už vtedy poisťovňa v strate 53 až 63 miliónov eur. Tvrdí to súčasný šéf Miroslav Kočan. Dlh postupne narastal, ku koncu septembra 2016 sa vyšplhal na 241 miliónov eur, do konca roka to má byť vyše 280-miliónová sekera.

Antónia Borovková, členka predstavenstva - 17 573,30 €

Antónia Borovková, členka predstavenstva – 17 573,30 €

[clear]

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker už avizoval, že pokiaľ sa potvrdia pochybenia v účtovníctve, bude žiadať, aby predchádzajúce vedenie kráľovské odmeny vrátilo. „Samozrejme, pokiaľ nemal byť vykázaný zisk a preukáže sa, že boli zle zaúčtované niektoré náklady a to malo spôsobiť zníženie alebo žiadny nárok na vyplatenie odmeny, tak to je prirodzené,“ povedal. Vrátenie odmien si chce v takomto prípade nárokovať aj súčasné vedenie VšZP.

Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšou poisťovňou na trhu. Patria pod ňu približne dve tretiny zdravotných poistencov. Jej stopercentným akcionárom je štát cez ministerstvo zdravotníctva. Súčasný šéf Miroslav Kočan sľubuje, že finančné problémy nebudú mať vplyv na preplácanie zdravotnej starostlivosti a pacienti nemusia mať obavy.

Najväčšie kauzy VšZP

Teta Anka
Marcel Forai musel odísť po tom, čo ako šéf VšZP popodpisoval zmluvy v objeme 14 miliónov eur s firmami, kde figuruje jeho vlastná teta, 77-ročná dôchodkyňa Anna Sučková, rodená Foraiová z Družstevnej pri Hornáde. Firmám sa záhadne začalo dariť po tom, ako sa do čela poisťovne postavil jej synovec Marcel Forai.

Konflikt záujmov
Úrad, ktorý kontroloval zmluvy bývalého šéfa VšZP Marcela Foraia s jeho vlastnou tetou Ankou Sučkovou, viedla Monika Pažinková. Rodiny Pažinkovej a Sučkovej pritom spolu v minulosti podnikali. Po podozreniach z konfliktu záujmov Pažinková na čele úradu skončila.

Rodina Moniky Pažinkovej podnikala s rodinou tety Anky.

Rodina Moniky Pažinkovej podnikala s rodinou tety Anky.

Masér Kostka
VšZP platila ročne masérovi Pavlovi Kostkovi toľko, koľko stojí ročný plat 250 sestier. Tržby Kliniky Kostka stúpli na závratných 1,456 milióna eur po tom, čo sa stala ministerkou zdravotníctva pani Zuzana Zvolenská a šéfom VšZP Marcel Forai. Štátna poisťovňa dostala za tieto zmluvy pokutu vo výške 75-tisíc eur.

Za zmluvy s Kostkovou klinikou dostala VšZP pokutu.

Za zmluvy s Kostkovou klinikou dostala VšZP pokutu.

Majetkové tajnosti
Bývalý šéf VšZP Marcel Forai sa prvýkrát zviditeľnil tým, keď ako verejný funkcionár nepodal úplné majetkové priznanie. Neuviedol v ňom, odkiaľ má byt, za čo dostal pokutu vo výške troch mesačných platov.

Marcel Forai musel vysvetľovať tetu Anku i neúplné majetkové priznanie.

Marcel Forai musel vysvetľovať tetu Anku i neúplné majetkové priznanie.

[clear]

zdroj: pluska.sk