BRATISLAVA – Tak toto je hanba! Doterajší prezident hokejového zväzu Igor Nemeček udelil pred rokom výnimku, na ktorú nemal najmenšie právo. Jednoducho nechcel, aby dva kluby vylúčili z extraligy, tak sa za ne prihovoril. A tým si vlastne kúpil ich hlasy vo štvrtkových voľbách prezidenta zväzu, v ktorých mu konkuruje Richard Lintner.

Zvolen a Poprad nesplnili pred rokom v riadnom termíne podmienky pre štart v hokejovej extralige, mali dlhy voči hráčom. Poprad sa navyše už niekoľko rokov vždy borí s návrhom na exekúcie. A naposledy dostal spolu so Zvolenčanmi výnimku na štart v najvyššej súťaži úplne bezdôvodne. A kluby, ktoré dostali tento darček, mu plánujú v štvrtkových voľbách dať svoje hlasy.

„Som členom výkonného výboru hokejového zväzu. Igor Nemeček ako jeho prezident minulý rok žiadal, aby Pro-Hokej zabezpečil, že extraligové tímy nebudú splnenie podmienok naťahovať ako rok predtým, ale musia to stihnúť do 31. júla. Stihli to všetky tímy, okrem Zvolena a Popradu. Nemali preto dostať licenciu na extraligu, no Igor Nemeček vtedy povedal, že nechce, aby také hokejové bašty nehrali extraligu a telefonoval Juraj Koval s predstaviteľmi zvolenského klubu a popradským primátorom, vraj všetko splatia do dvoch týždňov,“ zaspomínal si Juraj Koval.
Znamená to, že Nemeček využil svoje postavenie prezidenta zväzu a zaloboval za výnimku. V konečnom dôsledku ju udelil Pro-Hokej, hoci podľa žiadneho právneho poriadku na ňu nemal nijaké právo. Priznal to aj súčasný predseda predstavenstva Pro-Hokeja Juraj Koval.

Poprad a Zvolen požiadali riadiaci orgán súťaže Pro-Hokej o výnimku na plnenie podmienok do 15. augusta a tlmočenie tejto žiadosti výkonnému výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja do 15. augusta. Licencie práve na návrh Pro-Hokeja odsúhlasuje a potvrdzuje exekutíva SZĽH. Upozornila na to agentúra SITA.

S Igorom Nemečkom sa redakcia snažila spojiť, no neúspešne – nepodarilo sa to cez hovorcu, keďže nebol v kancelárii. Pri telefonických pokusoch najprv zdvihol a povedal, že nemôže hovoriť, lebo šoféruje, následne hovor ani neprijal, jednoducho ho zrušil.

Na Kovalove slová sa rozhodol reagovať aj šéf popradského klubu Tibor Turan. „Ja by som sa opýtal pána Kovala, kto si ho kúpil, keď ešte donedávna sa stretával s klubmi a zastával úplne iný názor. Bol štyri roky členom výkonného a ja pýtam, čo on robil a ako priložil ruku k dielu. Ja nie som predajná dievka ako niekto, ktorý teraz na niečo poukazuje. Ja mám stále čisté svedomie a to, že sme žiadali vtedy predĺženie termínu na splnenie záväzkov, bolo spôsobené tým, že sponzori nemali peniaze. Vstúpil do toho pán primátor Danko a vtedy jeho slovo stačilo každému. A čo sa týka kupovania si hlasov, nikto nemohol predpokladať, že kto bude kandidovať a aká vyhrotená situácia vznikne. Týmto žiadam, aby sa pán Koval ospravedlnil HK Poprad, lebo vytvára napätú atmosféru a rozbíja slovenský hokej, ktorý by sa mal viac spájať.“

zdroj: sportky.topky.sk