Severná Kórea varovala Spojené štáty, že v prípade ďalšej vojny na Kórejskom polostrove by nezostal nažive jediný Američan, ktorý „by mohol podpísať kapitulačný dokument“. KĽDR si v pondelok pripomína výročie podpísania prímeria, ktoré ukončilo pred viac ako 60 rokmi kórejskú vojnu.

Vojna medzi Severnou a Južnou Kóreou z rokov 1950-1953 bola ukončená 27. júla prímerím, nie riadnou mierovou dohodou, takže obe krajiny zostávajú technicky vo vojnovom stave. Severokórejskí činitelia využili pondelkového výročia k vystupňovaniu protiamerickej rétoriky.

Výročie je v KĽDR oslavované ako víťazstvo nad Spojenými štátmi, ktoré bojovali po boku Južnej Kórey a ďalších spojencov z OSN proti severokórejským jednotkám podporovaným Čínou a Sovietskym zväzom.

Vo svojom sobotňajšom prejave k vojnovým veteránom severokórejský vodca Kim Čong-un zdôraznil, že je dôležité vštepiť mladým ľuďom rovnakého bojového ducha a oddanosť, akými oplývala generácia, ktoré zažila vojnu. Súčasne však zdôraznil, že Severná Kórea má nové eso v rukáve, a síce vlastní jadrový arzenál.

„Navždy je preč doba, kedy nás Spojené štáty vydierali svojimi atómovými zbraňami. Teraz už USA nie sú hrozbou, ale boja sa nás, „povedal podľa agentúry AP Kim v príhovore, ktorého časti prenášala severokórejská štátna televízia.

V nedeľu generál severokórejskej armády Potom Jong-sik, ktorý sa zrejme nedávno stal novým ministrom obrany KĽDR, tiež zaútočil vo svojom prejave na Spojené štáty. Ak sa USA nevzdajú nepriateľskej politiky voči Pchjongjangu a vyprovokujú ďalšiu vojnu, Sever je pripravený bojovať, „kým nebude nikto, kto by podpísal kapitulačný dokument“, povedal.

„Od prímeria uplynulo viac ako 60 rokov, ale mier (na Kórejskom polostrove) ešte nerozmohli. Minulá kórejská vojna priniesla začiatok pádu pre Spojené štáty, druhá kórejská vojna prinesie definitívny krach amerického imperializmu, „dodal Pak.

zdroj: lidovky.cz