Petr Václav starší je majiteľom firmy Elektra PV, ktorá prevádzkuje najpopulárnejší e-shop roku 2015 levneelektro.cz. Ten ale v týždni skončil kvôli problémom s Finančnou správou. V rozhovore vysvetľuje, kde podľa neho nastali problémy a čo sa bude diať ďalej.

Môžete presne popísať, čo viedlo k ukončeniu činnosti vášho e-shopu?
V utorok večer sme zistili, že máme zablokované účty. S tým sme samozrejme nepočítali, firma v tom okamihu bola úplne paralyzovaná, pretože keď nemáte nič na účte, nemôžete platiť dodávateľom ani odberateľom. Rozhodli sme sa preto okamžite prerušiť činnosť firmy.

Zablokovali vám účet a vy ste vôbec nevedeli prečo?
Celú noc sme sa snažili zistiť, čo sa stalo. Povedali nám až na druhý deň o desiatej ráno, že nám zmrazili účty za účelom akéhosi doplatku DPH. Pritom finančný úrad vykonával u nás kontrolu posledné tri roky a za celú tú dobu tam nedošlo k ničomu. Náš systém ani neumožňuje, aby došlo k nejakému kráteniu DPH. V našej firme v žiadnom prípade nedochádzalo ku kráteniu daní.

Problém mal byť u vašich dodávateľov. Ako si ich preverujú?
Máme zhruba 250 dodávateľov. Všetky si lustrujú podľa registra platcov ministerstva financií. Inteligentná firma obchoduje len s partnermi, ktorí sú vedení ako spoľahliví platcovia. Zdôrazňujem, že my sme nikdy nespolupracovali so žiadnymi podvodnými subjektmi. Aspoň sme si to doteraz mysleli. Všetku naši obchodní partneri boli spoľahlivými platcami podľa registra platcov vedeného ministerstvom financií, čo boli pre nás zásadné informácie, avšak aj napriek tomu sme robili ďalšie opatrenia. Lenže výsledkom šetrenia Finančnej správy teraz je, že niektorá z dodávateľských firiem zrejme neodvádzala DPH. Alebo jej dodávateľ.

Bol to tuzemský obchodný partner?
Nemôžeme o tom hovoriť ani naznačovať.

O akej sume sa bavíme?
Sú to obrovské sumy.

Desiatky miliónov korún?
To nemôžeme teraz špecifikovať. Naša firma obchoduje v miliardách. Takže sú to naozaj veľké sumy. Zatiaľ to nie je uzavreté, konanie stále beží. Finančná správa si v podstate vzala zálohu. My sme doplatili na svojich dodávateľov a odberateľov, pretože úrad si vždy vyberie tú zdravú firmu, kde je čo brať. To je absurdita toho nezmyselného zákona. My musíme ručiť za dodávateľa a dodávateľa dodávateľov aj odberateľov a odberateľov odberateľov.

Obchodovali ste s danou spoločnosťou dlhšie, alebo to bol len jednorazový predaj?
Vždy obchodujeme iba so spoločnosťami, ktoré majú históriu – niekoľko rokov prevádzkujú činnosť, takže nemáme dôvod mať podozrenie, že chystajú nejaký podvod. Zákon o DPH hovorí, že o svojom partnerovi, ktorý vás podviedol, ste mohol alebo mal vedieť, že nezaplatil daň. Keby sme vedeli, že nás podvedie, tak sme s ním neobchodovali.

Finančná správa ale tvrdí, že vás to nemohlo dostať do tak vážnych problémov …
Oni nám zablokovali majetok, paralyzovali nás. Ako máme fungovať, keď nemôžeme nikomu zaplatiť alebo dodať tovar? Takýto krok spustí vlnu následkov a je potom otázka dní, keď sa to celé zosype. Oni vás v podstate popravia a potom vám povedia, že sa môžete brániť.

Kritizujete systém, čo by sa teda malo zmeniť?
Dá sa to odstrániť jedinou vecou. Aby sa medzi firmami nefakturovali DPH, pretože všetci nakupujeme rovnako bez dane. Keď zaplatí daň konečný zákazník, tak sa tým okamžite zmažú všetky karuselové podvody. Nechápem, prečo toto dávno nefunguje.

Teraz nemôžete nakladať s financiami ani s majetkom. Čo teraz bude? Dostali zamestnanci výpovede?
Nie, sú to stále naši zamestnanci, snažíme sa teraz jednať s finančným úradom, aby sme sa mohli čestne zachovať ku svojim dodávateľom a zákazníkom. Všetky zákazky, ktoré sú zaplatené, sa snažíme vyexpedovať. Ale je to o rokovaní. Zamestnancov budeme ešte pár dní potrebovať a zároveň im hľadáme prácu. Neodídu bez peňazí, zabezpečíme, aby dostali výplaty. Chceme, aby sa naši ľudia nedostali do problémov, pretože majú hypotéky, splátky a ďalšie záväzky. Zachováme sa ku všetkým čestne.

Takže je to definitívne koniec e-shopu?
Vzhľadom k tomu, čo sa deje, kedy musíte byť zodpovedný za podnikanie iných firiem, už v tomto prostredí nechcem podnikať. To sa nedá. Ja môžem ručiť za svoju rodinu, za seba, za svoju firmu, ale nie za iné. My sme tu 25 rokov makali, robili sme všetko legálne, platili dane. A počas niekoľkých hodín z vás urobia zločinca. Nechcem v tomto marasu podnikať.

Ako to osobne prežívate?
Sú to najhoršie chvíle v mojom živote. Mrzí ma, že sa nikto nezamyslel nad tým, že potápajú firmu, ktorá zamestnávala vyše 120 ľudí, platila za nich odvody, platila dane, rozvíjala sa. Mali sme investičný zámer stavať nový logistický areál za sto miliónov korún, kde malo byť zamestnaných minimálne ďalších 50 ľudí. Mám pokazený život.

zdroj: budejovice.idnes.cz