Víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách šokovalo celý svet, a to vraj vrátane tak vysoko postavených a informovaných ľudí, ako je najvyššie vedenie NATO. Jeho šéf Jens Stoltenberg je podľa nemeckého denníka Spiegel v hlbokom šoku.

Stoltenberg si podľa denníka už plánoval, ako na jarnom summite privíta v Bruseli Hillary Clintonovú a tiež plánoval jej privítanie spojiť so slávou otvorenia novej bruselskej centrály organizácie. Po víťazstve Donalda Trumpa sa vedenie NATO rozhodlo, že zásadné strategické rokovania odloží až na leto.

Oficiálne zdôvodnenie je také, že chce NATO dať prezidentovi Trumpovi viac času, aby si vyjasnil svoju politiku k severoatlantickému bezpečnostnému spojenectvu. Skutočnosť je ale podľa denníka taká, že v Bruseli majú pomerne zúfalý strach z toho, aká bude Trumpová politika. V kampani napríklad vyhlásil NATO v súčasnej podobe za zbytočné.

Tajná správa, ktorú si nechal spracovať šéf NATO, má modelovať čierny scenár Trumpovho prístupu k NATO. V ňom USA majú dať úplne ruky preč od východného krídla aliancie (tj. predovšetkým baltických členov), prípadne dramaticky znížiť vojenský kontingent v Európe. Optimistickejším variantom je, že Trump bude iba dôsledne vymáhať plnenie záväzkov zo strany európskych členov NATO.

Tiež mala byť v Bruseli nedávno vypracovaná „modrá kniha“, riešiaca väčšie zapojenie európskych krajín do štruktúr NATO. Okrem iného sa v ňom má počítať s navýšením rozpočtu na obranu u európskych členov z dvoch percent rozpočtu na tri.

zdroj: parlamentnilisty.cz