Šéf francúzskej rozviedky generál Christophe Gomart obvinil USA z úmyselnej dezinformácie. Na vystúpení pred francúzskym Národným zhromaždením vyhlásil, že Rusko nikdy nepripravovalo vojenskú inváziu na Ukrajinu a americká rozviedka predložila klamlivé svedectvá.

„Podarilo sa nám zistiť, že Rusi nerozmiestňovali žiadne veliteľské stanovištia ani tylové orgány vrátane poľných nemocníc, ktoré by umožňovali uskutočniť vojenský vpád. Pritom jednotky druhého sledu sa ani raz nepohli z miesta,“ citujú médiá generála Gomarta Gazeta.ru. Podľa šéfa vojenskej rozviedky, ak aj ruských vojakov videli na Ukrajine, tak išlo o manéver, ktorý mal za úlohu vytvoriť tlak na ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, a nebol to pokus o vojenské vpád.

„NATO vyhlasovalo, že Rusko pripravuje vpád na Ukrajinu, ale podľa informácií francúzskeho Centra pre vojenskú rozviedku, túto hypotézu nič nepotvrdilo,“ spresnil generál.

„Problém je v tom, že informácie amerických tajných služieb USA majú zásadný význam v aliancii, kým francúzske spravodajské služby nepovažujú tieto informácie za hlavné,“ povedal generál. „NATO uviedlo, že ruská invázia na Ukrajinu je pripravená, ale francúzska vojenská rozviedka nič z tejto hypotézy nepotvrdila „.

V súvislosti s ukrajinskou krízou Európania boli doteraz nútení vysielať pozíciu Spojených štátov. Rusku bola vyčlenená úloha agresora. Čo teda vyvolalo tak nečakané a rázne vyhlásenie francúzskeho oficiálneho činiteľa ako hlavného spojenca NATO?

„Vyhlásenie šéfa francúzskej rozviedky súvisí s tým, že Európanov čoraz viac unavuje úloha satelitov v konfrontácii s Ruskom, ktorú im USA pridelili,“ myslí si známy vojenský komentátor Vladislav Šurigyn. „USA sa správajú ako despota v rodine, ktorého nezaujímajú záujmy ostatných jej členov. V Európe sa hromadí podráždenie, ktoré vyúsťuje do takýchto incidentov.
Zatiaľ iba nemecká kancelárka Angela Merkelová poslušne dodržiava neochvejnú vernosť USA. To iba znovu potvrdzuje, nie neopodstatnenosť materiálov uverejnených v médiách o jej „úzkych vzťahoch“ s Američanmi ešte od čias studenej vojny. Väčšina iných európskych politikov slobodnejších od tlaku a kompromitujúcich materiálov amerických špeciálnych služieb si uvedomuje, že robiť všetko to, čo sa zo zámoria vyžaduje vo vzťahu k Rusku, je nebezpečné. Sľubuje to len veľké problémy v ekonomickom aj politickom zmysle. Preto sa občas objavujú takéto „akcie neposlušnosti“.

Svobodnaja pressa (SP): – Môže takáto „neposlušnosť“ vyústiť do nejakých reálnych antiamerických a antinatovských krokov? Môže si napríklad Francúzsko dovoliť vystúpiť z Aliancie, ako to bolo počas studenej vojny?

„Vyžadovalo by si to politika typu generála de Gaulla. Pán Sarkozy, ak by sa opäť stal prezidentom, bude vo vzťahu k Američanom trochu viac zdržanlivejší než Hollande, ale bude veľmi závislý od USA. Myslím, že Európa bude síce inklinovať k väčšej autonómnosti od USA, ale v nijakom prípade nebude chcieť skončiť so zámorským hegemónom. Koniec koncov práve táto koncesia USA a Európy umožňuje v súčasnosti Západu riadiť celú planétu. Vo vzťahoch s Amerikou pre Európu celá otázka spočíva v dĺžke reťaze, na ktorej je pripútaná, rozhodne ale nevyjde spod kontroly USA.

Podľa riaditeľa Centra strategickej konjunktúy Ivana Konovalova medzi členmi NATO existujú seriózne protirečenia vo vzťahu k Rusku v ukrajinskej kríze. Podľa Konovalova v NATO zďaleka nie všetci považujú Rusko za agresora. Preto vyhlásenie šéfa francúzskej rozviedky opäť dokazuje, že protirečenia v bloku dozrievajú.
„Prirodzene, netreba zabúdať ani to, že Francúzsko vždy v NATO zaujímalo osobitnú pozíciu. Dlhý čas podporovalo iba politické vzťahy s alianciou a iba relatívne nedávno sa stalo rovnocenným členom bloku. Väčšina Francúzov veľmi nepodporuje členstvo krajiny v NATO. O to viac v súčasnosti, keď USA ako nikdy v minulosti tlačia na Európu. Už dávno som hovoril, že Európania nebudú môcť viesť otvorene antiamerickú politiku a vo vzťahu k „veľkému bratovi“ sa budú utiekať k taktike sabotáže. Napríklad minulý rok sa objavila podrobná správa nemeckej rozviedky o sýrskych udalostiach. Nemci v nej prišli k záveru, že americká politika na Blízkom východe je nepremyslená a môže viesť ku katastrofe pre Európu a pre celý svet. V Európe si viac uvedomujú, že hlavná vina v podnecovaní občianskej vojny na Ukrajine leží práve na Američanoch a že bez nich by sa reálne vojenské operácie na Donbase skončili.

SP: – Ako ďaleko môže zájsť rozkol v NATO?

„ Zatiaľ sme svedkami iba akejsi hry. Aliancia je monolitná a druhý pól sily v nej nevznikol. Napriek tomu Francúzi demonštrujú svoje želanie oslabiť amerického hegemóna. Podobné gestá môžu prísť napríklad zo strany Nemecka, Talianska alebo Španielska. Rovnako vidíme, že antiamerické nálady rastú v Česku, v Bulharsku a Maďarsku“.

SP: – Ak by sa opäť vyostrila občianska vojna na Ukrajine, budú Európania znova nútení konať tak, ako povie washingtonské centrum?

„Európska pozícia vo vzťahu k ukrajinskej kríze sa už celkovo sformovala. Popri celkovej antiruskej rétorike štáty západnej Európy sa vo vzťahu k Rusku snažia neprekročiť deliacu čiaru, za ktorou sa začína ostrý rozpor. Ak sa znova rozbehne rozsiahla vojna na Ukrajine, Európa sa bude snažiť zorganizovať Minsk-3. Viac než diplomatické úsilie však nevyvinie. Antiruské sankcie bude podporovať dovtedy, pokým ostro nezasiahnu ju samu“.

„Francúzsko sa od začiatku ukrajinskej krízy pridržiavalo pomerne mäkkej pozície vo vzťahu k Rusku,“ hovorí šéf analytického oddelenia Inštitútu pre politickú a vojenskú analýzu Alexander Chramčichin. „Je očividné, že vyhlásenie šéfa francúzskej vojenskej rozviedky je ďalším argumentom pre zdôvodnenie mierotvornej pozície. Francúzsko by si želalo stlmiť protiruskú hystériu, ktorú USA Európe podsúvajú. Ale nepreceňoval by som toto vyhlásenie“.

SP: – Vyzerá to však tak, že jeden člen NATO verejne kritizuje druhého. A kde je vnútorná disciplína aliancie?

„Disciplína je už dávno slabým miestom Severoatlantickej aliancie. Povedal by som, že je veľmi naštrbená“.

zdroj: chelemendik.sk