Ukrajinská poslankyňa Naděžda Savčenková vysvetlila európskym poslancom parlamentného zhromaždenia (PACE) v Štrasburgu, aké má Rusko úmysly: Chce susediť so Spojenými štátmi!

A vyzvala Západ, aby zastavil Rusko na ukrajinskej hranici, referovala agentúra RIA Novosti a ruská tlač.

„Ak prekročia tento míľnik, bude pozajtra Rusko priamym susedom Francúzska, Anglicka, Nemecka, a potom aj Spojených štátov. No, to sú plány Kremľa, „uistila vševedúca Savčenková. Preto požadovala, aby Západ dôkladne „Moskvu preškolil“.

„Nemyslím si, že Európa bude chcieť mať za priameho suseda medveďa, ktorý vyliezol z tajgy,“ oznámila ukrajinská poslankyňa.

Ruská tlač sa ale Savčenkovú vysmiala za nedostatočnú znalosť zemepisu. Podľa neho sa zrejme učila na ukrajinských glóbusoch, na ktorých zrejme chýbajú ďalšie krajiny. „Inak by Savčenková vedela, že Rusko a Spojené štáty už dávno majú spoločnú hranicu – cez Beringovu úžinu,“ napísala Komsomolskaja pravda.

Tým sa však nemienila poslankyňa zastaviť, a na ruských novinárov v PACE vyštekla, že nie je proti bombardovaniu materských škôlok a školy v Donbasu. Pripustila len, že by po nich strieľala len muníciou povolenou „Ženevskou konvenciouí“.

„Nevadí mi, keby ste zbierali črepiny kdekoľvek sa nachádzate – v škôlke, alebo na bojisku,“ vysvetlila Naděžda. „Som proti vám – ruským novinárom – to nie je obchodná značka. Jedna vec, keď dopadne mína a druhá vec fosforečná bomba. Rozdiel je v tom, že niečo je povolené Ženevským dohovorom, a že niečo je zakázané. “

K tomu sa treba pripomenúť, že „pilotka“ Savčenková navádzala paľbu ukrajinských síl proti vzbúrencom. V Rusku bola odsúdená za zámernú „vraždu“ dvoch ruských novinárov práve v tejto súvislosti. Neskôr bola omilostená a s Ukrajinou vymenená za dvoch ruských občanov.

zdroj: prvnizpravy.parlamentnilisty.cz