Ani velikán slovenského hokeja Miroslav Šatan nechýba na májovom svetovom šampionáte v Rusku, len výstroj teraz v Petrohrade vymenil za uhladený oblek.

Kým pred šestnástimi rokmi tam bol vodcom senzačnej striebornej partie, teraz vystupuje vo funkcii generálneho manažéra tímu Európy na tohtoročný Svetový pohár v Kanade. Po piatkovej prehre s Kanadou 0:5 zašiel aj do slovenskej šatne.

„Chlapcov som pozdravil, trochu povzbudil, lebo boli smutní. Bol zvláštny pocit nebyť v kabíne vo výstroji, ale obleku. Kustód Samo Petráš sa ma hneď pýtal, či som si doniesol hokejku a korčule,“ prezradil novinárom v Petrohrade 41-ročný bývalý skvelý útočník, ktorý v reprezentácii SR odohral 183 zápasov a nastrieľal 86 gólov.

„Slovenský tím je teraz v prestavbe, viacerí hráči majú na majstrovstvách sveta odohraných menej než desať zápasov. Netreba mať veľké oči. Mužstvo je tu najmä na to, aby získavalo skúsenosti. Ale tým, že Nemci zdolali Američanov, je pre Slovensko turnaj stále zaujímavý, lebo má o čo hrať.“

Šatan priznal, že strieborné spomienky na Petrohrad 2000 uňho teraz pri Neve ožili.

„Práve tu sa začala naša medailová éra. Neznámy tím, ktorému málokto veril, prekvapil všetkých – aj sám seba. Ukázali sme, že aj s len pár hráčmi z NHL môžeme dosiahnuť na medailu. Na Slovensku to spustilo lavínu nadšenia, hráči začali radi chodiť do reprezentácie, čo viedlo k ďalším úspechom,“ pripomenul Miroslav Šatan.

Na priamu otázku, či neuvažuje stať sa šéfom slovenského hokeja, odpovedal takto: „Je okolo toho ticho a sám sa priznám, že som nebol v kontakte s ľuďmi. Nemal som čas ani zistiť, čo nové sa udialo v tejto veci, či sú pripravené nejaké varianty. K tejto téme sa neviem vyjadriť, na Slovensku som nebol. Určite sa budem snažiť pomôcť slovenskému hokeju. Neviem, v akej funkcii. Keď budeme hľadať kandidáta, rád sa zapojím do tej debaty, aby sme nejakého našli. Zatiaľ som sa s nikým o tom nebavil.“

Bývalý výborný pravý krídelník Šatan sa s bohatou a úspešnou hráčskou kariérou rozlúčil na MS v Minsku 2014. V zbierke má všetky štyri slovenské medaily zo šampionátov – zlatú z Göteborgu 2002, striebornú z Petrohradu 2000 a Helsínk 2012 aj bronzovú z Helsínk 2003.

V NHL odohral v dresoch Edmontonu, Buffala, New Yorku Islanders, Pittsburghu a Bostonu dovedna 1050 stretnutí v základnej časti s bilanciou 363 gólov a 372 asistencií. S Pittsburghom získal Stanleyho pohár v roku 2009.

[clear]

zdroj: sport.aktuality.sk