Istanbulským námestím Sultanahmet otriasol samovražedný atentát. Desať ľudí zomrelo, pätnásť bolo zranených, Česi medzi nimi zrejme nie sú. Väčšina z obetí sú podľa tureckého premiéra Davutoglua turisti z Nemecka. Turecký vicepremiér Kurtulmus vyhlásil, že útok spáchal 28-ročný Sýrčan. Zrejme sa hlásil k hnutiu Islamský štát.

Video

Atentátnik sa v 10:20 odpálil priamo pod Theodisiovým obeliskom na turistami obľúbenom námestí, ktoré v časoch rímskej ríše fungovalo ako hipodróm. Úrad istanbulského guvernéra vyhlásil, že výbuch zabil 10 ľudí a najmenej 15 ďalších zranil. Prezident Erdogan čísla popoludní potvrdil, medzi obeťami sú podľa neho Turci aj zahraniční turisti.

Úrad tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua popoludní oznámil, že väčšina z desiatich obetí sú občania Nemecka.

Už skôr server CNN Türk uviedol, že zranenia utrpelo najmenej deväť Nemcov, jeden Nór a Peruánec.

Erdogan oznámil, že atentátnik pochádza zo Sýrie. Agentúra Reuters krátko predtým informovala, že za útokom podľa všetkého stojí hnutie Islamský štát. Odvoláva sa na dva zdroje blízke tureckým bezpečnostným zložkám.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmus spresnil, že atentát spáchal 28-ročný sýrsky občan, ktorého sa podarilo identifikovať, aj keď bolo jeho telo rozhádzané na kusy.

„Explózia bola veľmi hlasná. Otriasla nami. Vybehli sme von a videli kusy tiel, „povedala agentúre Reuters pracovníčka starožitníctva blízkosti miesta výbuchu, ktorá odmietla povedať svoje meno. Oficiálnych zdrojov bolo v prvých hodinách po výbuchu málo, turecká Najvyššia rada rozhlasového a televízneho vysielania informovanie o útoku dočasne zakázala.

Premiér Ahmet Davutoglu zvolal do Ankary rokovanie krízového štábu. O reakcii na atentát bude rokovať s vicepremiérom, ministrami zdravotníctva, zahraničia a vnútra, dorazia aj riaditelia tajných služieb.

Prezident Recep Tayyip Erdogan útok v televíznom vystúpení ostro odsúdil. „Turecko je cieľom číslo jedna pre všetky teroristické skupiny v regióne, pretože bojuje rovnomerne proti každej z nich,“ uviedol. Okrem hnutia Islamský štát narážal aj na Kurdov.

V meste je asi 200 Čechov. Nie je jasné, či sú medzi zranenými. Český konzulát v Istanbule zatiaľ nemá správy o tom, že by medzi mŕtvymi boli českí turisti. Zatiaľ sa tiež nevie, či bol niekto z Čechov zranený. Turecké úrady potvrdili, že medzi obeťami výbuchu v blízkosti Modrej mešity v tureckom Istanbule nie sú slovenskí občania.

„Informácie tohto typu v súčasnosti nemáme potvrdené. Zranení boli odvážaní do rôznych nemocníc v Istanbule a čakáme, či sa nám počas dneška potvrdí, aká bola ich národnosť, „uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Michaela Lagronová.

 

zdroj: zpravy.idnes.cz

Turecké úrady potvrdili, že medzi obeťami nie sú Slováci

Ako informoval hovorca rezortu zahraničia Peter Stano, turecká strana stále zhromažďuje presné údaje o počte obetí a zranených, zabezpečuje miesto výbuchu. Turecké úrady potvrdili, že medzi obeťami nie sú Slováci.

„Podľa našich odhadov v Istanbule dlhodobo žije niekoľko desiatok slovenských občanov – najmä Sloveniek, ktoré sa vydali za tureckých občanov, ale presné štatistiky neexistujú, keďže ľudia nemajú povinnosť hlásiť nám, kde sa zdržiavajú, žijú alebo pracujú,“ uviedol Stano s tým, že podľa údajov registračného formulára by mali byť v tomto čase v Turecku traja Slováci. „Ale to sú len tí, ktorí sa dobrovoľne zaregistrovali. Zo skúseností vieme, že reálne počty bývajú vyššie“.