Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že si myslí, že západné klimatické strašenie je podfuk, vykonštruovaný, aby obmedzoval priemyselný rozvoj v krajinách, ako je Rusko.

Kým západné médiá skúmali úlohu rastúcich teplôt a sucha na tohtoročné rekordné požiare v severoamerickej divočine, ruské médiá rovnako tejto záležitosti, ktorá svet toľko uchvacovala, skoro žiadnu pozornosť nevenovali.

V tejto ľahostajnosti sa odrážajú medzi verejnosťou rozšírené pochybnosti na to, že by snáď ľudské aktivity v globálnom otepľovaní hrali nejakú významnú úlohu, keď tón v tom udáva Vladimír Putin, ktorý pred decembrovým klimatickým summitom OSN v Paríži ponúkal len nejaké vágne a skromné ​​sľuby o obmedzení emisií.

Ruský oficiálny prístup, ako to tak vyzerá, sa od roku 2003 máličko zmenil, keď vtedy Putin medzinárodnej klimatickej konferencii hovoril, že vyššie teploty by znamenali, že Rusi „utratia menej za kožuchy,“ pričom „špecialisti na poľnohospodárstvo hovoria, že naša produkcia obilia vzrastie, a vďaka Bohu za to. “

Teraz prezident verí, že „žiadne globálne otepľovanie nie je, že to je podfuk na obmedzenie priemyselného rozvoja v niekoľkých krajinách, vrátane Ruska,“ hovorí Stanislav Belkovskij, politický analytik a kritik Putina. „Preto táto záležitosť pre väčšinu ruských masových médií a spoločnosti vo všeobecnosti nie je žiadnou témou.“

Putinov skepticizmus sa ťahá už od začiatku storočia, kedy jeho štáby „odvádzali veľmi rozsiahlu prácu v snahe porozumieť všetkým aspektom klimatickej debaty,“ povedal Andrej Iljarijonov, Putinov vedúci ekonomický poradca z tej doby a teraz vedúci člen Cato Inštitútu vo Washingtone.

„Zistili sme, že hoci klimatická zmena existuje, je cyklická a antropogenický vplyv je veľmi obmedzený,“ povedal. „Začalo byť jasné, že klíma je komplikovaný systém a že zatiaľ prezentované dôkazy o potrebe, boja ‚proti globálnemu otepľovaniu sú dosť nepodložené.“

Ťažko vedieť, aký bude mať značný Putinov skepticizmus vplyv na parížskom klimatickom zhromaždení. Toto zhromaždenie má údajne už teraz veľa ťažkostí, pretože aj naši ekonomicky negramotní vodcovia vyzerajú, že už cúvajú pred výhľadom na nutnosť požičiavať si peniaze od Číny, takže zapredajú svoj princíp, aby si od Číny požičali to, čo dali na pomoc s klimatickým rozvojom a potom tú pôžičku zaplatili Číne ešte druhýkrát na úrokoch.

Putin nemá podľa svojej povesti vôbec žiadny ostych pri zosmiešňovaní klímou posadnutých západných politikov. Pri nedávnej konferencii G20 v Austrálii, keď sa pýtali, prečo je tam tá flotila ruských vojnových lodí tesne pri austrálskych teritoriálnych vodách, tak ruská ambasáda odpovedala, že tie lode tam sú, aby skúmali „klimatickú zmenu“.

zdroj: ac24.cz