Moskva – Ruská prokuratúra sa má na žiadosť ruského poslanca zaoberať podozrením, že nový operačný systém Windows 10 odporuje ruským zákonom a je kanálom pre únik tajných informácií západným špionážnym službám. Napísal to na svojom webe ruský denník Izvestija.

Podľa komunistického poslanca Vadima Solovjova „sa fakticky jedná o špionáž“.

Solovjov v liste generálnemu prokurátorovi Jurijovi Čajkovi tvrdí, že systém Windows 10, ktorý spoločnosť Microsoft v týchto dňoch rozosiela užívateľom a distribútorom, zhromažďuje osobné dáta ruských užívateľov mimo územia štátu, čo je v rozpore so zákonom.

„Šírenie týchto údajov je povolené len registrovaným firmám, medzi ktorými Microsoft nie je. Operačný systém navyše užívajú mnohé ruské štátne orgány a môže sa stať, že dôjde k vyzradeniu štátneho tajomstva západným špionážnym službám,“ citujú ruského poslanca Izvestija.

Ruská prokuratúra by preto mala podľa Solovjova šírenie operačného systému zablokovať a varovať ruské štátne organizácie pred jeho užíváním. Šéf ruskej Ligy za bezpečný internet Denis Davydov s argumentmi poslanca Solovjova súhlasí.

V rozhovore pre agentúru Interfax ale upozornil, že výzvy na blokovanie systému Windows je možné vypočuť až vo chvíli, kedy budú ruskí programátori schopní ponúknuť porovnateľný produkt.

„Zatiaľ vlastné projekty rozpracované nie sú,“ pripustil Davydov.

Zdroj: infovojna.sk