Moskva – Médiá už niekoľko dní špekulujú, že by USA mohli podniknúť nebývalú kybernetickú tajnú akciu zameranú proti Rusku ako odplatu za údajné ruské zasahovanie do amerických prezidentských volieb. Tieto slová podporil aj americký viceprezident Joe Biden. Reakcia Moskvy prišla vzápätí.

Joseph Robinette „Joe“ Biden, Jr., 47. viceprezident USA

Joseph Robinette „Joe“ Biden, Jr., 47. viceprezident USA

Už pred niekoľkými dňami sme vás informovali, že sa objavila informácia o tom, že CIA bola požiadaná, aby predložila Bielemu domu možnosti týkajúce sa rozsiahleho „tajného“ kybernetického útoku, ktorý by mal obťažovať a uviesť do „rozpakov“ vedenie Kremľa.

Tieto informácie nepriamo podporil aj Biden, ktorý sa nechal počuť, že Washington pošle „odkaz“ Putinovi a že to urobí „v čase, ktorý si vyberie, a za okolností, ktoré budú mať najväčší dosah“. Na otázku, či sa americká verejnosť dozvie, ako správu USA vyslali, odpovedal: „Dúfam, že nie“.

Rusko v reakcii varovalo, že ak chcú USA konflikt, budú ho mať. Moskovskí vojenskí experti tvrdia, že Vladimír Putin neustúpi pred stupňujúcim sa napätím, ktoré panuje medzi svetovými veľmocami. Zároveň obvinili Biely dom z „agresivity“.

Ruský generál vo výslužbe a riaditeľ ruského Centra politológie Jevgenij Bužinskij opísal túto provokatívnu akciu ako „totálnu konfrontáciu“, píše britský server Express. „Samozrejme, že príde reakcia. Rusko to vidí tak, ako to vidí Putin, je to totálna konfrontácia na všetkých frontoch . Ak chcete konfrontáciu, tak ju dostanete … „odkázal.

Hovorca ruskej vlády Dmitrij Peskov Bidenovej hrozby sa rýchlo odsúdil. „Hrozby namierené proti Moskve a vedenie nášho štátu sú bezprecedentné, pretože boli vyjadrené na úrovni amerického viceprezidenta,“ uviedol. „Na pozadí tejto agresívnej nepredvídateľnej línie musíme prijať opatrenia na ochranu našich záujmov vedúce k zaisteniu rizík,“ dodal.

Putinov poradca Jurij Ušakov tiež obvinil Spojené štáty z „bezprecedentného ohrozenia“ a „krajnej drzosti“.

zdroj: globe24.cz

Video – Vadimír Putin