Moskva – Rusko by malo iniciovať zriadenie medzinárodného tribunálu pre zločiny spáchané extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS). S týmto návrhom sa na ruské ministerstvo zahraničia obrátil poslanec Štátnej dumy Oleg Nilov. Informuje server rt.com.

Nilov, ktorý je členom ľavicovej strany Spravodlivé Rusko, sa na ministra zahraničia Sergeja Lavrova obrátil prostredníctvom otvoreného listu. Konštatuje v ňom, že IS je zločinecká organizácia, ktorej musia čeliť všetky krajiny civilizovaného sveta. Podľa poslancov názoru predstavuje skupina najväčšiu hrozbu od konca druhej svetovej vojny.

Zákonodarca príslušníkmi IS nazval „náboženskú úniu novo vzniknutých fašistov“. Odsúdil ich teroristické činy a vraždenie páchané s mimoriadnou a šokujúcou krutosťou.

V rozhovore pre denník Izvestija Nilov uviedol, že cieľom jeho výzvy je pripomenúť potrebu, aby veľké medzinárodné inštitúcie čelili globálnej hrozbe, ktorú IS predstavuje. V tej súvislosti je vraj zarážajúce, že zatiaľ neexistuje žiadny medzinárodný tribunál ani medzinárodné sankcie proti jedincom, skupinám a krajinám, ktoré s teroristami spolupracujú. Dôvodom môže byť skutočnosť, že by sa pred súd mohli postaviť predstavitelia krajín, ktoré sú spojencami USA, špekuluje poslanec.

Ruské ministerstvo zahraničia oznámilo, že iniciatívu posúdia jeho diplomati. Nilov potom dostane odpoveď do tridsiatich dní.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz