Rusko dalo poriadnu facku americkému agrobyznysu a jeho nadvláde vo svetovom obchode s potravinami tým, že sa rozhodlo stať sa najväčším svetovým vývozcom zdravých, nie GMO potravín.

Vladimír Putin predniesol 3. decembra svoj každoročný prejav k Federálnemu zhromaždeniu, v ktorom oznámil, že národným cieľom Ruska sa stane dosiahnutie potravinovej sebestačnosti počas štyroch rokov – do r. 2020.

Jedným z najmenej komentovaných sektorov ruskej ekonomiky, obzvlášť zo strany povrchných západných ekonómov, ktorí si myslia, že Rusko je krajinou závislou iba od vývozu ropy a plynu, podobne ako Saudská Arábia alebo Katar, je prebiehajúca výrazná transformácia ruského poľnohospodárstva. Dnes, menej ako rok a pol po rozhodnutí zakázať poľnohospodársky dovoz z EU, v odvete za sankcie EÚ voči Rusku, prechádza ruská domáca poľnohospodárska produkcia pozoruhodným znovuzrodením, či, v niektorých prípadoch, zrodom. V dolárovom vyjadrení presiahol ruský poľnohospodársky vývoz hodnotu vývozu zbraní, a rovnalo sa tretine vývozných príjmov z plynu. To samo o sebe je zaujímavé.

Prezident Putin povedal zhromaždeným poslancom vo svojom decembrovom prejave o stave krajiny:

Náš poľnohospodársky sektor je pozitívnym príkladom. Len pred desiatimi rokmi sme dovážali takmer polovicu potravinárskeho tovaru a kriticky sme záviseli od dovozu, zatiaľ čo teraz sa Rusko pripojilo ku klubu vývozcov. Vlani predstavovali ruské poľnohospodárske vývozy celkovo takmer 20 miliárd dolárov. To je o štvrtinu viac, než naše príjmy z vývozu zbraní, či asi tretina našich ziskov z vývozu plynu. Naše poľnohospodárstvo urobilo tento skok vo veľmi krátkom, avšak produktívnom období. Veľké poďakovanie obyvateľom nášho vidieka.

Verím, že by sme si mali stanoviť národný cieľ – plné pokrytie vnútorného trhu potravinami domácej produkcie do r. 2020. Sme schopní sa nakŕmiť z vlastnej pôdy, a čo je dôležité, máme vodné zdroje. Rusko sa môže stať jedným z najväčších svetových dodávateľov zdravých, ekologicky čistých kvalitných potravín, ktoré niektoré západné spoločnosti prestali vyrábať už dávno, o to viac, že globálny dopyt po takýchto produktoch naďalej rastie.

Ako ďalšie vyzval prezident Putin Dumu k zavedeniu opatrenia, aby sa milióny hektárov teraz nevyužitej pôdy začali používať:

Je nevyhnutné začať využívať milióny hektárov ornej pôdy, ktorá teraz leží ladom. Patrí veľkým vlastníkom pôdy, z ktorých mnohí vykazujú malý záujem o poľnohospodárstvo. Koľko rokov sme o tom hovorili? A napriek tomu sa veci vpred nepohli. Navrhujem odobratie zle obhospodarovanej poľnohospodárskej pôdy pochybným vlastníkom a jej predaj v aukciách tým, ktorí môžu a chcú pôdu obrábať.

Poľnohospodársky posun

Počnúc prvým obdobím Vladimira Putina v prezidentskom úrade, v r. 2000, začalo Rusko transformovať svoju poľnohospodársku produkciu. Počas katastrofických Jelcinových rokov, v 90. rokoch, Rusko dovážalo obrovskú časť potravín. Čiastočne to bolo dôsledkom mylnej viery, že všetko „made in Amerika“ alebo na Západe je lepšie. Rusko dovážalo priemyselne masovo vyrábanú americkú hydinu bez chuti, namiesto aby uprednostnilo svoje skvele chutné, prírodné, kurčatá z voľného výbehu. Krajina dovážala umelo modifikované paradajky bez chuti zo Španielska či Holandska, miesto konzumácie lahodných šťavnatých domácich organických paradajok.

To, čo nebolo za Jeľcinovej éry pochopené je, že kvalita potravín u týchto dovozov zo Západu drasticky poklesla po tom, čo v 70. rokoch vznikol americký „agrobiznis“ a továrenská výroba potravín. EÚ sa pridala a začala napodobňovať americké priemyselné metódy, len o trochu menej extrémne. Ďalej intenzívne používanie chemických hnojív, herbicídov, pesticídov, antibiotík dostávajúcich sa zo zvierat na pole, to všetko viedlo k dramatickému vyčerpaniu kľúčových mikroorganizmov v americkej, a stále viac aj v európskej poľnohospodárskej pôde. A podľa dobre informovaných agronómov sa to isté stáva pravdou aj v Číne.

V Spojených štátoch kongres na konci roka 2015 zrušil dlho platný zákon o označovaní mäsa, zákon o vyznačovaní krajiny pôvodu (COOL), ktorý po predajcoch požadoval výslovne uvádzať krajinu pôvodu u všetkého červeného mäsa. Balenie s hovädzím a bravčovým v USA už nebudú musieť obsahovať informáciu, odkiaľ zviera pôvodne pochádzalo. Americký agrobiznis loboval za zmenu, aby mu to umožnilo dovážať mäso pochybnej kvality z rozvojových krajín, kde sú zdravotné a bezpečnostné kontroly a náklady minimálne. V mnohých amerických štátoch, kde má agrobiznis obrovské továrenské výkrmne, takzvané „Ag-gag“ štátne zákony zakazujú novinárom dokonca aj fotografovať tieto priemyselné poľnohospodárske prevádzky, často veľké kravíny, hydinové a bravčové farmy. To preto, že ak by všeobecná verejnosť dozvedela, čo sa robí, aby sa dostalo mäso na americký stôl, asi by hromadne konvertovala k vegetariánstvu.

Z čistého dovozcu na vývozcu

Počas sovietskej éry, obzvlášť po r. 1972, kedy zlá sovietska úroda vytvorila nedostatok, použil ZSSR svoje doláre za ropu k tomu, aby sa stal veľkým dovozcom americkej pšenice a obilnín. Spoločnosti amerického obilného kartelu, ako Cargill a Continental Grain, spolupracovali s ministrom zahraničia Henry Kissingerom na vyjednávanie astronomických cien požadovaných od Ruska, v rámci toho, čo je nazývané „veľká obilná lúpež“. A americkí daňoví poplatníci boli okradnutí vďaka obilným dotáciám.

V r. 2000 Rusko, spolu s Ukrajinou, a v menšej miere Kazachstanom, túto závislosť na dovoze obilnín zvrátilo a opäť sa stalo obrom vo svete vývozu obilnín, a obzvlášť pšenice, ako tomu bolo pred revolúciou v r. 1917.

Dokonca ešte pred krízou kvôli americkým sankciám, v rokoch 2011 až 2013, Rusko vyvážalo v priemere 23 miliónov ton obilia ročne. Rusko, Ukrajina a Kazachstan dohromady predávali do zahraničia 57 miliónov ton. Tieto tri krajiny čoby región dodávali 19% z celkového vývozu obilnín počas onoho obdobia, a na vývoze pšenice sa podieľali 21%, čím zosadili Spojené štáty ako najväčšieho svetového vývozcu pšenice.

Teraz, keď Ukrajina je de facto skrachovaným štátom, vďaka prevratu amerického ministerstva zahraničia a Obamovej vlády vo februári 2014, nadobúda ruské poľnohospodárstvo svetového strategického významu čo sa týka vysokokvalitných organických potravín a obilnín.

Ruský zákaz vybraných potravín z EÚ z r. 2014 bol pri spätnom pohľade veľkým bodom zvratu a premenil krízu na príležitosť, ako hovorí staré čínske príslovie. Z celkového ruského poľnohospodárskeho a potravinového dovozu vo výške 39 miliárd dolárov v r. 2013 tvorili 23,5 miliardy produkty kategórie, ktoré boli zákazom dotknuté, teda 61% všetkých potravinových dovozov Ruska. Nedávne dodatočné rozhodnutie zakázať všetky dovozy potravín z Turecka, ako trest za zostrelenie ruského lietadla v sýrskom vzdušnom priestore Tureckom, objem zakázaných potravín pre dovoz zvýšilo. Zákaz dovozu tureckých potravín nadobudol účinnosť 1. januára.

Zatiaľ čo mnoho západných ekonómov poukázalo na veľký inflačný vplyv zákazu, čo bol faktor pre dôvody, prečo ruská centrálna banka drží úrokové sadzby nebezpečne príliš vysoko, dlhodobou realitou je, že zákaz si vynútil dramatický obrat k poľnohospodárskej sebestačnosti. Ako stále viac drahých dovážaných potravín mizne z regálov obchodov v celom Rusku, rovnako tak zmizne aj počiatočná potravinová inflácia z r. 2015.

Posledný prepad rubľa na pozadí globálneho prepadu v dolároch stanovenej ceny ropy na 28 dolárov za barel naďalej zníži ruskú spotrebu zostávajúcich drahších potravinových dovozov z EÚ, v prospech „made in Russia“. Majúc ďaleko ku katastrofe, ako radostne propaguje New York Times a ďalšie západné médiá, posledný pokles rubľa sa premení na impulz pre ruskú poľnohospodársku ekonomiku, a dokonca pre celkovú ekonomiku. To značne posilní sebestačnosť Ruska. Je nepravdepodobné, že by ruské obmedzenia pri dovoze potravín skončili niekedy skoro, dokonca aj keby EÚ zrušila svoje sankcie voči Rusku. Teraz je toho pre národnú ekonomiku v rozvíjajúcom sa vysoko kvalitnom organickom poľnohospodárstve príliš veľa v stávke.

Mimo rozhodnutia o dosiahnutí poľnohospodárskej sebestačnosti Ruska do r. 2020 pripravil oficiálny ruský zákaz všetkých GMO plodín zo septembra 2015 scénu pre posledné rozhodnutie prezidenta premeniť nepriazeň na prednosť.

Krásna ruská černozem

Rusko má tiež mimoriadnu prirodzenú výhodu, aby sa stalo najdôležitejším svetovým producentom a tiež vývozcom vysoko kvalitných organických a nie GMO potravín.

Rusko má najbohatšiu úrodnú poľnohospodársku pôdu vo svete. Pretože počas studenej vojny ekonomické obmedzenia prikazovali, že výrobky chemického priemyslu je potrebné venovať na potreby obrany, nebola úrodná ruská pôda vystavená po desiatky rokov ničeniu chemickými hnojivami alebo postrekovaním plodín toľko, ako na Západe. Teraz sa to stáva požehnaním, keď americkí poľnohospodári a EÚ zápasia s deštruktívnymi účinkami chemikálií vo svojej pôde, ktoré silne zničili kľúčové mikroorganizmy. Trvá roky, kým sa vytvorí bohatá poľnohospodárska pôda, ale zničená môže byť behom okamihu. Tam, kde je klíma vlhká a teplá, trvá tisíce rokov, než sa vytvorí pár centimetrov pôdy. Chladné suché pásma potrebujú oveľa viac času.

V Rusku je jeden z iba dvoch pôdnych pásov, známych vo svete ako „pásy černozeme“. Tiahne sa z južného Ruska na Sibír, cez Kursk, Lipeck, Tambov a Voronežská oblasť. Černozem je čierno zafarbené pôda s veľkým podielom humusu, fosforečných kyselín, fosforu a amoniaku. Černozem je veľmi úrodnou pôdou prinášajúca veľké výnosy. Ruský pás černozeme pokračuje zo Sibíri a južného Ruska na severovýchodnú Ukrajinu a na Balkán, pozdĺž Dunaja.

Počiatočné výsledky veľmi pozitívne

Prvé výsledky kladenia dôrazu na domácu poľnohospodársku sebestačnosť a celkového vývoja sú celkom pozitívne. Od chvíle, kedy bol v auguste 2014 zavedený zákaz dovozu potravín z EÚ, sa produkcia hovädzieho a zemiakov zvýšila o 25%, bravčového o 18%, syrov a tvarohu o 15%, hydinového mäsa o 11% a masla o 6%. Ruská úroda zeleniny v r. 2015 bola tiež rekordná a celkový výstup vzrástol o 3%.

Nezmyselné americké sankcie a ekonomická vojna proti Rusku prináša presný opak toho, čo globalistickí obhajcovia voľného obchodu požadujú. Núti to Rusko, múdro, upúšťať od agrobyznysu navrhnutých dohôd WTO. Cargill napísala dohodu WTO o poľnohospodárstve. To núti Rusko upustiť od liberálneho západného voľného medzinárodného pohybu potravinárskeho tovaru a požadovať sebestačnosť u jedného z najstrategickejšieho ekonomického produktu, akým sú potraviny. Rusko múdro rozhodlo, že dá prednosť sebe pred „právami“ Cargill či ADM či Monsanta a voľným obchodom. Ruská poľnohospodárska revolúcia je príkladom pre zvyšok sveta hodným nasledovania. Je to o uprednostnení kvality pred kvantitou. Kvalitná výživa je o niečom viac, ako len o výnose z hektára.

zdroj: zvedavec.org

Video: Ruská černozem