Od 1. apríla sa na dobu jedného roka stáva Rusko predsedom BRICS, skupiny krajín, ktorej členmi sú aj Brazília, India, Čína a JAR.
V rámci svojho predsedníctva usporiada Rusko, ktoré ho preberá od Brazílie, sériu podujatí, z ktorých kľúčovou bude summit plánovaný na začiatok júla v Ufe.

Na ruskom MZV zdôraznili, že Rusko si vytýčilo za úlohu transformáciu združenia v plnohodnotný mechanizmus strategickej a bežné súčinnosti v kľúčových otázkach svetovej ekonomiky a politiky.

Ako zdôraznili na zasadnutí kolégia ruského ministerstva zahraničných vecí, patrí medzi hlavné ciele začatie fungovania Novej banky rozvoja a poolu devízových rezerv.

Podľa slov vyslanca s osobitnou úlohou ruského MZV Vadima Lukova začínajú už niektorí partneri na Západe sondovať pôdu ohľadom pripojenia k banke rozvoja BRICS. Upozornil na to, že po prvýkrát sa takéto inštitúcie vytvárajú bez účasti západných krajín.

Dohoda o založení medzištátnej úverovej organizácie bola podpísaná na 6. summite krajín BRICS v brazílskej Fortaleze 15. júla roku 2014.