Ruskí stratégovia očakávajú inváziu Turecka v severnej Sýrii. V takomto prípade Rusko bez váhania aktivizuje jeho nový systém obrany S-400. Hrozba vojenskej konfrontácie medzi Moskvou a NATO (Tureckom) sa stáva reálnejšou.

Alexej Fenenko z Ruskej akadémie vied v ​​rozhovore pre Inter Polit hovorí , že Turecko bolo určené na vytvorenie bezpečnostnej zóny v severnej Sýrii. Preto sa očakáva vojenská eskalácia medzi Ruskom a Tureckom v Sýrii.

“Potrebujeme, aby povedomie o obrane územnej celistvosti Sýrie vošlo výraznejšie do hry. Myslím si, že systém S-400 (protilietadlové raketové systémy), ktoré Rusko používa ako opatrenie na ochranu sýrskej leteckej základne Hmeymim sa budú hodiť. Vojenská konfrontácia medzi Ruskom a Tureckom je úplne zrejmá, ” -povedal Fenenko. Informácie dnes priniesli Deutsche wirtschafts nachrichten.

Ruský stratég Stanislaw Tarasov hovorí v rozhovore s Inter Polit, že Turecko chce v prípadnej nárazníkovej zóne v severnej Sýrii presídliť nielen utečencov, ale tiež vytvoriť politickú opozíciu ako súpera vlády v Damasku. Avšak podľa Tarasova po zostrelení ruskej stíhačky Tureckom, tento plán zlyhal a zlyháva. USA sa totiž do výraznejšej konfrontácie s Ruskom nechce. Obamova administrtíva dáva podľa Kerryho prednosť diplomatickému riešeniu. Nasvedčujú tomu aj intenzívnejšie rokovania “sýrskej skupiny”. To práve komplikuje vlástné ambície Turecka v regióne.

V prípade invázie Turecka do sverejnej Sýrie je ešte jedna vec, ktorá komplikuje pozíciu Erdogana.

Je viac než pravdepodobné, že Damask by sa v takom prípade spojil s Kurdmi a konečne by mali spoločného nepriateľa – Erdoganov režim, analyzuje článok na D.W.N., slová Tarasova.

Ten doslova uviedol, že “prípadné rozdelenie Sýrie by s najväčšou pravdepodobnosťou už nedovolilo zachovanie územnej celistvosti Turecka”.

V analýze Russia Direct sa hovorí, že Turecko sa aktívne podieľala na tvorbe sýrskej koalície národných revolučných síl a sýrskej opozície (NCSROF), či jej ozbrojeného krídla – Slobodnej sýrskej armády (FSA).

“Je potrebné poznamenať, že tieto aktivity boli veľmi úspešné a turecké vedenie obstaral prestíž a autoritu týmto zoskupenia. Avšak plán bol zameraný na rýchle riešenie krízy v Sýrii, “uviedol, že Rusko Direct. Ten však zlyhal. Jednak väčšina sýrskej umiernenej opozície sa radikalizovala a prešla k Islamskému štátu a jednak turecký plán nepočítal s tým, že Asad sa, tak dlho udrží, uzatvára analýza Russia Direct.

Ak by došlo k priamej konfrontácii Turecka a Ruska v Severnej Sýrii, dotklo by sa to aj nás. Turecko by aktivovalo zrejme článok 5 zmluvy o NATO. Tým, by sa stala hrozba otvoreného konfliktu medzi Moskvou a NATO opať oveľa reálnejšia, vyplýva z informácii D.W.N.

zdroj: konzervativnyvyber.sk