Britský denník Daily Mail informuje o „superzbrani“, ktorú vraj vyvinulo Rusko. Systém Krasuha-4 podľa tvrdenia svojich ruských tvorcov dokáže eliminovať cudzie satelity aj nepriateľské zbrane. Pozemné skúšky by mali začať v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov.

Tvorcovia tohto sofistikovaného vojenského systému sa nechali počuť, že ide o zásadný počin vo vedení elektronickej vojny. Systém Krasuha-4 môže byť použitý v pozemnej, leteckej i námornej oblasti. Ruská strana však podľa britského denníka odmietla detailne vysvetliť, ako systém funguje v praxi. Systém dokáže eliminovať riadenú strelu a ďalšie navádzacie systémy či družicové elektronické zariadenia. „Systém sa zameria na nepriateľský cieľ a prostredníctvom elektronických prostriedkov lietadlo alebo vojenský satelit vyradí z prevádzky,“ povedal námestník generálneho riaditeľa ruskej spoločnosti Kréta Jurik Majevskij pre tlačovú agentúru TASS.

Celý text v angličtine je TU

Majevskij tiež uviedol, že systém sa dá ľahko namontovať na pozemné, vzdušné i námorné nosiče. „S úplnou presnosťou vie Krasuha-4 zneškodniť komunikáciu, navigáciu aj zacielenie všetkých typov moderných zbraní. Používať sa bude najmä proti riadeným strelám a potlačenie satelitom riadených lokalizačných systémov. Stručne povedané, Krasuha-4 nepriateľské systémy jednoducho vypne. V laboratóriách už prebieha testovanie. Do konca tohto roka budeme tento zbrusu nový systém testovať v praxi, „prezradil Majevskij.

Daily Mail pripomína, že začiatkom tohto mesiaca ruská armáda uskutočnila test protiraketového systému, ktorý úspešne zničil v presne určený čas vytýčený cieľ. „Začatie testovania bolo zamerané na potvrdenie výkonnostných atribútov štítu protiraketového systému,“ uviedlo k celej záležitosti ruské ministerstvo obrany.

zdroj: parlamentnilisty.cz