Moskva – Rusko svetu oficiálne predstavilo svoju novú a veľmi desivú medzikontinentálnu strelu menom Satan 2. Podľa oficiálnych údajov je raketa s oficiálnym menom RS – 28 Sarmat schopná vyvinúť rýchlosť 7 kilometrov za sekundu a dokáže uletieť vyše 10 000 kilometrov.

Britský server Daily Mail uvádza, že Rusko dnes zverejnilo vôbec prvé obrázky strely, ktorá je schopná niesť štyridsaťmegatonovú hlavicu, ktorá by bola asi 2 tisíc krát silnejšia ako atómové bomby zvrhnuté na Hirošimu a Nagasaki v roku 1945.

Video

Satan 2 je doteraz najväčšia jadrová raketa schopná ničiť plochu o veľkosti Francúzska, píše server. Ruský prezident Vladimir Putin má údajne v pláne nahradiť novými raketami staršie SS-18 Satan.

Balistické rakety letia po určitej trajektórii, možno tak ich cestu relatívne ľahko narušiť. Nová raketa by ale podľa všetkého mala byť schopná meniť výšku aj smer letu. Vďaka tomu a nadzvukovej rýchlosti sa tak strela môže vyhnúť akejkoľvek protiraketovej obrane.

Igor Sutyagin, expert na ruské jadrové zbrane z londýnskeho Royal United Services Institute uviedol: „SS-18 je viac ako 30 rokov stará. Je už minulosťou. Aj keby ste mali tie najvrúcnejšie vzťahy s NATO, budete chcieť vylepšovať svoje rakety. Prezident Putin je ale samozrejme šťastný, že všetko bolo vykreslené ako agresívny ťah. Chce zdôrazniť svoju nepredvídateľnosť a význam. “

Rusko plánuje nové rakety uviesť do prevádzky na konci roku 2018, do roku 2020 by potom mali byť všetky rakety SS-18 minulosťou.

Ruský server Sputnik potvrdil, že Strategické raketové sily úspešne raketu otestovali. „Vypustenie rakety prebehlo úspešne, balistická raketa bola doručená do oblasti Kamčatky,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany v utorok o 11:58 tamojšieho času.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz

Video