Rusko našlo spôsob, ako obísť západné sankcie a prilákať do krajiny značný kapitál z Európy a USA, píše Die Welt.

Podstata plánu Moskvy spočíva vo vydaní obligácií v hodnote tri miliardy dolárov so splatnosťou desať rokov.

S týmto cieľom Kremeľ, podľa údajov Die Welt, plánuje využitie služieb nielen čínskych bánk, ale aj európskych a amerických – predovšetkým Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley a ďalších.

Sankcie nezakazujú bankám vykonávať aukcie s obligáciami a ruská vláda má právo získať od nich týmto spôsobom peniaze. Samotné Rusko nie je zaradené do sankčného zoznamu, iba jednotlivé spoločnosti, pripomína Die Welt.

Takýmto spôsobom Vladimír Putin môže prilákať do krajiny doláre a potom ich rozdať firmám, ktoré spadajú pod sankcie.

Podľa názoru vydania je to veľmi riskantný krok, ktorý znamená stratégiu „všetko alebo nič“. Ale ak Putinov plán bude korunovaný úspechom, pre Európu a USA to bude politické fiasko. Pre nich je pomoc Rusku zo strany západných bánk fatálnym signálom.

„Ak sa Rusku takou okľukou skutočne podarí získať peniaze, bude to znamenať, že sankcie v podstate nehrajú žiadnu rolu. Žiadne páky nátlaku v takom prípade západu nezostanú „, konštatujú nemecké noviny.

„Je jasné, že Moskva chce ukázať Západu, že vplyv Ameriky nie je tak významný“, povedal novinám Die Welt Tim Ash, odborník na rozvíjajúce sa trhy spoločnosti Nomura v Londýne.

V USA túto ruskú iniciatívu nepochybne vzali veľmi vážne. Vláda krajiny vyzvala veľké americké banky, aby odmietli myšlienku poskytovať Rusku pôžičku. Ale mnohé z nich sú rovnako naklonené prijatiu ponuky Moskvy, uvádza Die Welt.

zdroj: sputniknews.com