MOSKVA – Úradníci po celom Rusku sú v stave paniky, píše Samer Ibrahim na FB. Prezident Vladimír Putin podpísal nový protikorupčný zákon a jednu novelu. O takomto niečom sa nám môže na Slovensku zatiaľ iba snívať.

Ste úradník a máte vy , alebo člen vašej rodiny bankový účet v zahraničí? V tom prípade nemáte čo robiť v štátnej a verejnej správe.

Predtým sa to v Rusku týkalo „len“ poslancov Štátnej dumy, dnes sa to týka všetkých úradníkov Ruskej federácie od najvyššej do najnižšej úradníckej funkcie. Je vcelku aj zjavné, prečo to prešlo. Vzhľadom k tomu, že sa tie obmedzenia týkali poslancov, zlomyseľnosť tu zjavne urobila svoje, takže podľa hesla: „keď nie my, tak ani vy“, pre túto novelu zdvihli poslanci Štátnej dumy svoju ruku. To je ale len jedna stránka mince.

Ďalšia novela podpísaná prezidentom nie je o nič menej zaujímavá. Stačí totiž, aby sa niektorý poslanec či senátor alebo dokonca len municipálny úradník oneskoril s vyhlásením o svojich príjmoch, je bleskovo zbavený mandátu či úradu. Inými slovami, je vykopnutý z útulného kresielka.

Okrem toho sa musia teraz aj municipálni úradníci aj poslanci zbaviť všetkých zahraničných účtov, a to vrátane členov ich rodín. Predtým tak museli robiť iba federálni činovníci a úradníci, teraz už to schytali všetci. Pretože pre municipálnych úradníkov je to novinka, dostali 3 mesačný odklad na to, aby účty zlikvidovali – oni aj ich rodinky.

Dodajme, že predkladať sú úradníci povinní nielen stavy svojich príjmov, ale aj investícií, čiže výdavkov. A prípadný nesúlad je potom viditeľný na prvý pohľad.

Dodajme, že sa už aj Štátna duma RF zrejme bojí prezidentovi Putinovi čokoľvek odmietnuť, pretože rating, ktorý má ruský prezident u svojho národa, môže poslancom v prípade nepodporených prezidentových návrhov vyniesť jedine totálny prepadák vo voľbách v budúcom roku.

zdroj: tass.ru