Ruský motorkársky klub Noční vlci chce aj tento rok zorganizovať jazdu z Moskvy do Berlína na počesť výročia víťazstva Červenej armády v druhej svetovej vojne. Šéf klubu Alexander Zaldostanov dnes v Moskve novinárom povedal, že kolóna motocyklov vyrazia 29. apríla z ruskej metropoly a do Berlína chce cez päť európskych krajín vrátane Českej republiky dôjsť 9. mája.

Podľa Zaldostanova, ktorého ruskí militantní bikeri oslovujú Chirurg, bude tohtoročná jazda početnejšia, než bola tá minuloročná. Bol by vraj rád, keby sa z motorkárskej výpravy stala každoročná tradícia.

„Čím viac nám budú škodiť naši nepriatelia a ľudia, ktorí chcú prepísať dejiny a znížiť význam víťazstva, tým viac ľudí nás podporí,“ vyhlásil Zaldostanov s odkazom na priebeh minuloročnej cesty, ktorú sprevádzala rad protestov a pohraničných incidentov.

V Poľsku a Nemecku niektorí ruskí motorkári nedostali vstupné víza, do Berlína z nich nakoniec okľukami dorazila len časť. Počas jazdy sa k nim pridali radšej priaznivci z niekoľkých európskych krajín.

Kadiaľ povedie tohtoročné trasa, Zaldostanov nespresnil. Uviedol len, že bikeri chcú z Moskvy do Berlína prejsť cez Bielorusko, Poľsko, Slovensko, Rakúsko a Česko.

Ruské ministerstvo zahraničia dnes novinárom oznámilo, že o trase cesty Nočných vlkov vopred informovalo všetky krajiny, kadiaľ majú ruskí bikeri cestovať. O bezpečnosť motorkárov sa vraj postarajú príslušné ruské veľvyslanectvá v spolupráci s ruským ministerstvom zahraničia. Jeho zástupcovia sa zapoja aj do jednotlivých spomienkových akcií.

Noční vlci sú považovaní za jeden z najstarších ruských motorkárskych klubov a pýšia sa aj priazňou kremeľských špičiek. Hlási sa k nim sám prezident Vladimír Putin, z prezidentských grantov podľa ruskej tlače dostal klub okolo 50 miliónov rubľov (asi 18 miliónov českých korún).

Zaldostanov sa do minuloročnej demonštratívnej jazdy Európou osobne nezapojil, pretože nedostal schengenské vízum. Cestovať zrejme nebude ani tento rok, pretože bol zaradený do sankčného zoznamu Európskej únie a USA.

zdroj: echo24.cz