Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil sankcie proti Turecku. Kremeľ obmedzí dovoz aj dopravné spojenie a nebude zamestnávať tureckých občanov. Od nového roka navyše zruší bezvízový styk. Rusko sa tak pomstí za zostrelenie bombardéru Su-24.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorý obmedzuje spoluprácu s Tureckom. Podľa agentúry TASS zníži Rusko dovoz tureckých výrobkov, zoznam vypracuje vláda. Rusko tiež nebude zamestnávať tureckých občanov a turecké firmy nebudú dostávať ruské zákazky.

Obmedzené bude tiež dopravné spojenie, zruší sa priame letecké spoje z Ruska do Turecka. Od januára bude zrušený bezvízový styk, do tej doby bude vydávanie víz značne obmedzené. Od nového roka budú navyše cestovné kancelárie nútené zastaviť predaj zájazdov do Turecka. Turecko bolo doteraz spolu s Egyptom najobľúbenejšou turistickou destináciou Rusov.

Postihnutá bude aj pozemná doprava, vláda má na pokyn prezidenta posilniť kontrolu tureckých autodopravcov na ruských cestách. Dôvodom je podľa dekrétu „zaistenie bezpečnosti“. Tú má vláda za úlohu vo zvýšenej miere zabezpečiť aj v Čiernom a Azovskom mori.

Ruský prezident sériou odvetných opatrení reaguje na zostrelenie ruského bombardéra Su-24 tureckou armádou na sýrsko-tureckej hranici, ku ktorému došlo minulý utorok. Ruská armáda už poslala do Sýrie batériu moderných protilietadlových rakiet S-400 a presunula k sýrskym brehom raketový krížnik Moskva.

Odvetné opatrenia, ako o nich informovala agentúra TASS, majú dočasnú platnosť. Kedy budú odvolané, sa v dekréte nepíše. Dôvodom sankcií je podľa oficiálnej správy „ochrana občanov Ruskej federácie od zločineckého či iného protiprávneho jednania“.

zdroj: tn.nova.cz