Chladnokrvné zostrelenie ruskej stíhačky, ktorá údajne na pár sekúnd narušila turecký vzdušný priestor, bolo vopred pripraveným a premysleným ťahom proti Rusku.

Napriek tomu, že Turecko má po USA druhú najsilnejšiu armádu v NATO, takúto riskantnú akciu by si nedovolilo vykonať na vlastnú päsť. Výborne vycvičení tureckí piloti mali zjavne za úlohu čakať na chybu ruských letcov a po rozkaze svojich veliteľov zaútočiť.

Nie je ťažké uhádnuť, kto Turecko vyprovokoval – bez podpory USA a tichého súhlasu vedenia Severoatlantickej aliancie by sa sotva odhodlalo k takémuto šialenému činu.

Ide o to, čo chceli režiséri perfídnej hry dosiahnuť. Pravdepodobne ide o pokus vyrobiť z Turecka nevypočítateľného partnera, ktoré v tamojšom regióne bolo a bude dôležitým hráčom. Zasialo sa tak semeno nedôvery a vytvoril zárodok ešte väčšej nestability, ktorá najviac vyhovuje – povedzme to úprimne – Spojeným štátom.

Po vyhlásení prezidenta Erdogana je zrejmé, že ani samotné Turecko nemá záujem na upokojení situácie a súčasný stav mu vyhovuje. Dôkazom je jeho kooperácia s Islamským štátom a absolútna neochota riešiť kurdskú otázku.

V každom prípade sa teraz ešte jasnejšie ukázalo, na ktorej strane v skutočnosti stojí krajina polmesiaca, keď – ako to nazval prezident Putin – neváhalo zákerne vraziť nôž do chrbta štátu, uskutočňujúceho úspešnú antiteroristickú operáciu voči ISIS, ktorý Turecko a jeho obyvateľov nijako neohrozoval.

„Turci zaplačú,“ myslí si politológ a bezpečnostný analytik František Škvrnda o ruskej reakcii na incident. „Odveta Ruska nebude vojenská, ale ekonomická. Vzhľadom na úzku previazanosť na ruský trh Turecko bolestne pocíti tvrdý hospodársky atak Moskvy.“

zdroj: napalete.sk