Nezisková organizácia National Democratic Institute, založená roku 1983, sa v Rusku dostala na zoznam nežiaducich organizácií. Podľa vyjadrenia generálneho prokurátora je organizácia, ktorej predsedá bývalá americká ministerka zahraničia Madeleine Albrightová, hrozbou pre krajinu. Informuje The New York Times.

Prodemokratická nezisková organizácia National Democratic Institute pribudla k tým, ktoré sú na ruskom zozname nežiaducich neziskoviek. Ten uzrel svetlo sveta prvý raz vlani v máji. Podľa ruského generálneho prokurátora je inštitút „hrozbou základom ruského ústavného poriadku a národnej bezpečnosti“.

Cieľom tohto zoznamu je zamedziť v Rusku vplyvu zahraničných skupín, ktoré by podľa Kremľa mohli sponzorovať protivládne povstanie. Okrem iného je tiež zakázané, aby ruskí občania pracovali v organizáciách, ktoré sú vedené na zozname. Pobočkám takýchto organizácií bolo znemožnené ďalej vykonávať svoju činnosť.

NDI je už piatou organizáciou, ktorá sa na zoznam dostala. Všetky sú nejakým spôsobom napojené na USA. Je medzi nimi napríklad aj organizácia, ktorú založil miliardár George Soros, Open Society Foundation.

Organizácia reagovala na ruské rozhodnutie vyjadrením k tamojšej legislatíve. Tá podľa nich „porušuje základné práva rusov na slobodu združovania a vyjadrovania, ktoré zahŕňajú schopnosť vidieť, dostávať a odovzdávať informácie, a to aj za hranice.“

Hovorca amerického ministerstva zahraničia John Kirby sa vyjadril, že USA odmieta domnienku, že by NDI či iné medzinárodné organizácie predstavovali „hrozbu Rusku“.

National Democratic Institute je tzv. „prodemokratická nezisková organizácia“, ktorá v rusku pôsobí od konca 80. rokov. V roku 2012 údajne uzavrela svoje pobočky, v Rusku však ďalej pôsobila skrz partnerské organizácie. Jednou z jej členov rady je aj bývala ministerka zahraničia USA Madeleine Albrightová.

zdroj: parlamentnilisty.cz