Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk rezignoval na svoju funkciu. V nedeľu to oznámil v tamojšej televízii. Jeho odchodom sa otvára cesta k ukončeniu politickej krízy v Ukrajine, Jaceňukova vláda v poslednej dobe strácala podporu v parlamente.

„Rozhodol som sa rezignovať na funkciu premiéra Ukrajiny. V utorok 12. apríla (rezignáciu) odovzdám parlamentu. Moje rozhodnutie je založené na niekoľkých dôvodoch – politická kríza vo vláde bola vyvolaná umelo, túžba vymeniť jednu osobu politiky oslepila a paralyzovala ich vôľu vykonať v krajine skutočné zmeny, „povedal podľa agentúry Reuters.

Jaceňuk dodal, že po jeho rezignácii bude bezprostredne nasledovať utvorenie novej vlády, uviedlo Rádio Slobodná Európa. Strana ukrajinského prezidenta Petra Porošenka už v marci navrhla, aby sa Jaceňukovým nástupcom stal doterajší šéf parlamentu Volodymyr Hrojsman.

„Parlamentné frakcia bloku Petra Porošenka na post šéfa vlády nominovala Volodymyra Hrojsmana. Aby som urobil všetko pre stabilitu a kontinuitu kurzu, oznamujem rozhodnutie odovzdať právomoci predsedu vlády Ukrajiny, „povedal v nedeľu Jaceňuk, ktorý zároveň zdôraznil, že jeho Ľudový front zostane súčasťou vládnej koalície.

Jaceňuk tiež uviedol, že od teraz sú jeho ciele širšie, než boli právomoci hlavy vlády. Teraz sa chce sústrediť najmä na prijatie nového volebného zákona, schválenie ústavnej a súdnej reformy a zabezpečenie toho, že „koalícia bude mať kontrolu nad smerovaním novej vlády“, uviedla agentúra AP. Na svojom Twitteri zároveň dodal, že sa bude usilovať o vstup Ukrajiny do Európskej únie a NATO.

Fungovanie vlády sprevádzali spory

Jaceňuk sa stal premiérom v februári 2014 po zvrhnutí proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyča. Jaceňuk patril k vodcom opozície.

V marci 2014 založil proeurópsku formáciu Ľudový front, ktorá na jeseň v parlamentných voľbách tesne zvíťazila nad zoskupením prezidenta Petra Porošenka. Jaceňuk utvoril s Porošenkom a trojicou ďalších prozápadných strán koaličnú vládu a stál na jej čele.

Fungovanie vlády ale sprevádzali spory, v parlamente sa nedarilo presadiť reformné zákony, ktorými západné finančné inštitúcie podmieňujú poskytovanie potrebných pôžičiek. V polovici februára hlasoval kyjevský parlament o vyslovení nedôvery vláde, tá ale prekvapivo odvolaná nebola, hoci hlasovanie nebolo zďaleka jednoznačné.

Pokus však ďalej oslabil vládnu koalíciu, ktorá sa 18. februára po odchode dvoch strán de facto rozpadla a vláda v parlamente prišla o väčšinu. Od tej doby sa vedú rozhovory o utvorení nového kabinetu.

zdroj: zpravy.idnes.cz