Lekári v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) dnes operujú Roberta Fica.

Premiér Robert Fico dnes ráno podstupuje operačný zákrok v NÚSCH v Bratislave. Informuje o tom Denník N s tým, že podrobnosti o zákroku nie sú známe. Nemocnica bude informovať o zdravotnom stave premiéra po operácii. Brífing je plánovaný na 11:00.

Ficovi pravdepodobne robia bypass

Premiéra hospitalizovali v bratislavskom srdcovocievnom ústave v minulý týždeň vo štvrtok. Do nemocnice prišiel s bolesťami na hrudi. Po niekoľko hodinovom vyšetrení lekári rozhodli, že predseda vlády zostane na pozorovaní.

Lekári z NÚSCH dnes Robertovi Ficovi pravdepodobne robia bypass. Premiér má údajne zníženú priechodnosť ciev. Bypass je operácia v celkovej anestézii, pri ktorej sa otvára hrudník.

„Väčšinou je potrebné zastavenie srdca počas operácie s umelou podporou funkcie pľúc. Alternatívou je vykonanie operácie na bijúcom srdci bez umelej pľúcnej podpory,“ vysvetľuje NÚSCH na svojej stránke.

Do úvahy prichádza ľahší infarkt

Podľa dvoch na sebe nezávislých zdrojov z prostredia nemocnice, ktoré chcú zostať v anonymite, mal premiér pri príchode do nemocnice vysoký krvný tlak a pozitívny nález na enzýmy v krvi. „Z čoho predpokladáme, že mal ľahší infarkt,“ konštatoval jeden zo zdrojov.

Počas Ficovej neprítomnosti si podľa informácii Aktuality.sk rozdelili právomoci svojho straníckeho lídra Robert Kaliňák s Petrom Pellegrinim. Urobili tak po rozhovore s Ficom. Nemocnica jeho diagnózu nekomentuje. Podozrenie na infarkt však nepotvrdila, ani nevylúčila.

Pre zdravotné problémy vynechal premiér aj rokovanie parlamentu o programovom vyhlásení vlády. Dokument namiesto neho predniesol podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini. Poslanci by ho mali odhlasovať budúci týždeň.

Operovať budú aj Andreja Danka

Vážne zdravotné problémy má aj predseda parlamentu a šéf národniarov. Andreja Danka čaká operačný zákrok v oblasti žalúdka. Ten má podstúpiť už v pondelok v Národnom onkologickom ústave. Nález mu zistili počas lekárskej prehliadky u jeho lekára Miloša Bubána po bolestiach žalúdka.

Danko podľa hovorkyne parlamentu Zuzany Čižmárikovej zverejnil túto informáciu aj z dôvodu, aby nevznikali rôzne špekulácie.

„Obchvatová operácia srdca spočíva vo vytvorení doplnkových ciev, ktoré obídu uzavretý úsek a zabezpečia správny prítok krvi do srdca. Najvhodnejšie cievy, ktoré sú využívané pri tejto technike, sú prsné cievy z vnútornej strany hrudníka, cievy dolných končatín a tepny predlaktia.

Celá obchvatová operácia trvá približne 3 až 5 hodín. Po nekomplikovanej operácii je dĺžka hospitalizácie od 7 do 12 dní. Odporúčaná rehabilitácia do samotného návratu k bežným aktivitám je 4 až 6 týždňov.”

Zdroj: aktuality.sk