Premiér v komunikácii skĺzol do osobných urážok. Moderátorovi Markízy, ktorý ho odfotil pri rannom behu, venoval celé video.

„Dnes ráno som na hrádzi v spoločnosti bratranca a suseda, ktorý chodí na hrádzu so psom, stretol najkrajšieho a najmúdrejšieho, ale súčasne aj najarogantnejšieho redaktora televízie Markíza,“ začína premiér video, ktoré na svojom Facebooku zverejnil v stredu večer.

Reagoval v ňom na stretnutie, ktoré prebehlo v ten istý deň ráno na hrádzi, kam chodí premiér behávať. Redaktor televízie si ho mal pri športe odfotiť a fotografiu poslať na Úrad vlády s otázkou, prečo chodí športovať v obkolesení toľkých bodyguardov a či sa Fico natoľko bojí.

„Takže touto cestou mu odpovedám,“ pokračuje vo videu premiér: „Po prvé. Žiadni ochrancovia. Bratranec a sused so psom. Po druhé odporúčam novinárovi, aby sa nabudúce venoval viac behu, lebo vyzerá ako záchodový pavúk. A po tretie, títo ľudia nie sú so mnou pre to, aby ma chránili, ale skôr aby mi bránili niekedy od srdca povedať novinárom, ako je tento, čo si o ich práci, neprofesionalite a tendenčnosti myslím.“

Video

„Som kritizovaný za odmeranejší prístup k médiám“

Fico konkrétneho novinára nemenoval. Nedávno mal však priamu výmenu s redaktorom Michalom Kovačičom, ktorý upozornil na nepravdivé slová premiéra počas návštevy britskej premiérky Theresy May.

„Som na Slovensku dosť kritizovaný za trochu odmeranejší prístup k médiám,“ povedal vtedy Robert Fico rovnako vo svojom videoblogu. „Prax, ktorú dnes predviedla pani premiérka je praxou, ktorú by som privítal aj na Slovensku.“

Theresa May si vtedy totiž sama vybrala médium, ktoré mohlo postaviť otázku. „Takže ak náhodou, priatelia z médií, sa niečo podobné zopakuje v našej slovenskej praxi, tak si spomeňte na túto tlačovú konferenciu: že to nie je môj výmysel, ale bežná európska prax,“ dodal Robert Fico, ktorý sa v poslednej dobe priamej diskusii s novinármi vyhýba. Poskytuje len jednostranné vyhlásenia bez možnosti reakcií.

„Nie je to pravda, pán premiér“

Moderátor Markízy Michal Kovačič, ktorý bol v tom čase na tlačovke prítomný osobne, premiérove slová vyvrátil.

„Pán premiér, nie je to tak, ako hovoríte. Pôvodný plán, vopred oznámený vašim tlačovým odborom, bolo opäť raz vyhlásenie bez akýchkoľvek otázok. Na konci vyhlásenia však moderátor briefingu postup zmenil, ponúkol dve otázky a pani premiérku vyzval, aby si sama vybrala. Ona sa obzerala, spýtala sa, či je prítomné BBC (jeden z najväčších svetových vysielateľov) a keď zistila, že áno, tak vyzvala, aby sa jej reportér spýtal.“

Premiérov vzťah k médiám nebol nikdy priateľský, nestalo sa však, že by zverejnil video, v ktorom by istého novinára otvorene urážal.

zdroj: strategie.hnonline.sk