Slovensko žije hokejom. Dnes však už len v tieni zašlej slávy zlatej generácie chlapcov okolo Miroslava Šatana. Aktuálna situácia pred svetovým šampionátom nie je ideálna.

Slovensku sa totiž rysovala hviezdna zostava okolo hráčov Zdena Cháru či Mariána Hossu. Do úvahy pripadali aj Marián Gáborík či Richard Pánik. Dúfali sme v príchod Tomáša Tatara a v zálohe bol Marek Hrivík. Ani jeden z nich však našu reprezentáciu neposilní. Dôvodom sú ich zranenia, ale aj prístup vedenia našej reprezentácie.

Väčšina hráčov zo zámoria sa z účasti na majstrovstvách sveta ospravedlnila pre zranenia, ktoré ich na konci sezóny trápili. Zdeno Cíger však už pred koncom 1. kola play-off v NHL vedel, že s Mariánom Gáboríkom a Mariánom Hossom rátať nemôže a ani nebude.

„U Maroša tam bolo opichané koleno a play-off dohráva so zranením, takže s ním viac-menej nerátame,“ povedal kouč národného výberu pred týždňom pre TA3.

Do úvahy vtedy pripadal aj uzdravený Marián Gáborík. Kouč našej reprezentácie však nerátal ani s ním a skôr sa zameriaval na mladú krv v podobe Richarda Pánika, Tomáša Jurča a Tomáša Tatara.

Richard pánik vraj rozhodol za Švehlu

„Tatar nám povedal také tiché áno, tak uvidíme ako zareaguje. Celkovo by všetci radi prišli, ale to sa už my musíme rozhodnúť,“ dodal pred týždňom Cíger. Tomáš Tatar však nakoniec na šampionát tiež nepocestuje pre zranenie ramena. Napokon sa rozhodli osloviť aj Richarda Pánika

Dvadsaťpäťročný rodák z Martina však podstúpil po vypadnutí Chicaga z play-off vyšetrenia a nedostal odporúčanie od klubových lekárov, aby išiel na šampionát.
„Neprehováral som ho. Keď raz nechce prísť, tak je zbytočne tu mať takého chlapca. Najprv sme s ním nerátali, no potom sme si povedali, že prečo nie. Napokon on rozhodol za nás. Miesto pre neho by sme našli,“ povedal v stredu generálny manažér Róbert Švehla pre Webnoviny.sk.

Zrazu bol dobrý aj Marek Hrivík

Medzi tým sa naskytla možnosť nominovať Mareka Hrivíka, ktorého NY Rangers a aj farmársky tím z Hartfordu vypadli z play-off.

„Rozhodli sme sa, že ho neoslovíme. Predsa len odohral toho v NHL menej,“ vravel Cíger tesne po príchode z Francúzska, kde Slováci odohrali s domácim tímom dva rozdielne zápasy. Kým v prvom s prehľadom svojho súpera zdolali 4:1, v tom ďalšom mu podľahli po samostatných nájazdoch 2:3.

Zdeno Cíger nebol s prístupom viacerých hráčov vôbec spokojný, zároveň však dodal: „Nemôžeme teraz všetkých poslať preč. Musia však o miestenky poriadne zabojovať.“

O pár dní na to však svoje rozhodnutie opäť prehodnotil a Hrivíka napokon oslovil. Ten však už bol na ceste na dovolenku.

Hrivík Cígera neodmietol naschvál

„Neurobil som to naschvál. Povedal som mu, že už mám zaplatenú dovolenku a za pár hodín mi ide lietadlo. Nie je to pre mňa také jednoduché, len tak sa zbaliť a vypadnúť. Preto som potreboval päť až šesť dní, aby som si to tu všetko vybavil,“ povedal pre Šport.sk Hrivík.

To, že Slovensko prišlo tesne pred majstrovstvami sveta o dôležitú posilu na pozícii centra, má zrejme na svedomí vedenie reprezentácie. Podľa Hrivíkových slov tesne pred koncom sezóny dostal indície, že s ním v reprezentácii nerátajú.

„S nikým som sa doteraz nebavil, ani sa mi nikto neozval. Volal som s agentom, ktorý mi povedal, že v reprezentácii nemajú záujem, aby som prišiel. Už predtým sa objavili v médiách informácie, že ma neplánujú kontaktovať. Samozrejme som sa tešil a chcel by som byť v národnom tíme, ale zjavne nemajú o to kompetentní záujem, takže mám po sezóne,“ dodal pre Šport Hrivík, ktorý zaznamenal v nedávno skončenom ročníku AHL 41 bodov v 68 zápasoch a odohral aj štyri dueli v NHL, kde si pripísal jednu asistenciu.

Odreagovali sa v divadle

Zdeno Cíger sa tak na majstrovstvách sveta bude musieť zaobísť bez skúsených hráčov zo zámoria a spoľahnúť sa len na štvoricu hokejistov z NHL. Trpkú chuť prípravy, deväť dní pred úvodným stretnutím našich proti Maďarom, sa snažili hokejisti zlepšť na predstavení v Radošinskom naivnom divadle. Hokejisti okolo kapitána Andreja Sekeru si pozreli predstavenie Sláva, na ktorého konci im zaželal veľa úspechov aj vedúci divadla Stanislav Štepka.

„Sme radi, že sme mali v hľadisku takú vzácnu návštevu. Vždy na diaľku držíme slovenským hokejistom palce a inak to nebude ani tentoraz, keď nastúpia v Petrohrade. Veríme, že sa vrátia z Ruska s dobrým výsledkom,“ zaprial si umelecký vedúci divadla Stanislav Štepka, ktorý stvárňoval v stredajšej divadelnej hre amerického priekopníka hraného filmu Bustera Keatona.

Za všetkých chalanov v tíme sa za predstavenie odvďačil Andrej Sekera, ktorý vyjadril nádej, že tento tím dokáže po dlhej dobe opäť fanúšikov na Slovensku potešiť.

„Ďakujeme za veľmi pekné predstavenie, ktorým nám radošinci spríjemnili voľné chvíle a my na oplátku veríme, že v Petrohrade budeme hrať tak výborne, ako herci Radošinského naivného divadla na javisku.“

zdroj: sport.aktuality.sk