EÚ financuje mafiánsky biznis s imigrantmi. A tí idioti z Bruselu …

ROZHOVOR: Europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf hovorí, že majú byť pred prílivom utečencov pevne hliadkované vonkajšie hranice Schengenu a utečenci majú byť vrátení. Imigranti nie sú ekonomickým prínosom, naopak zaťažujú sociálny sytém. Cudzie kultúry Európu neobohatia. Za posledných 500 rokov je kultúrny prínos moslimského sveta rovný nule. USA podľa neho krízu s utečencami zrejme spôsobili zámerne a mali by byť volaní k zodpovednosti.

V odpovedi čitateľom na Parlamentných listoch ste uviedol, že máte podozrenie, že za vlnou utečencov môže byť cielená snaha destabilizovať Európsku úniu a pripútať ju definitívne k Spojeným štátom. Môžete to nejako rozviesť? Z čoho tak usudzujete?

Je zvláštne, že z americkej strany máme rôzne výzvy, aby sme boli solidárni a pomáhali tým utečencom a oni sami pre riešenie toho problému a aby zmiernili následky svojej vlastnej politiky nerobia nič. Moje podozrenie nemôže byť samozrejme úplne exaktne potvrdené, ale napriek tomu v stále väčšej miere si myslím, že to, čo Američania robia, je v mnohých aspektoch zamerané na destabilizáciu Európskej únie.

V čom konkrétne?

To sa týka európskej meny, eura. To sa týka situácie vo východnej Európe a týka sa to aj Blízkeho východu. My sme týmto regiónom na dosah. My na rozdiel od Spojených štátov nemáme ten filter, ktorým je Atlantický oceán.

Takže si myslíte, že aj tie politické a vojenské intervencie, ktoré robili Spojené štáty v severnej Afrike a na Blízkom východe, boli robené aj s týmto úmyslom?

Mali aj tento aspekt. Samozrejme to má viac dimenzií, ale aj tento aspekt to malo.

Ako sa pozeráte na tvrdenia, že máme prijímať utečencov, pretože v čase komunizmu západné štáty prijímali emigrantov z východného bloku vrátane Československa?

To je práve stupídny predstava. Keď bol spor medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi, tak, keď to poviem obrazne, bol to spor vnútri rodiny. To boli v podstate krajiny, ktoré mali určité črty spoločné. Vychádzali zo západnej civilizácie, vychádzali z európskej racionality. Takže takýto spor bol sporom vnútri rodiny. Takže keď urobili Američania stávku na islamistov, tak to bol hlboký omyl. Islamisti nie sú súčasť rodiny, oni nezdieľajú rovnaké hodnoty a nevychádza z rovnakých princípov ako my.

Keď ste povedal, že mnoho vecí môže byť zámerom USA, tak sa objavili informácie o, neviem do akej miery relevantné, že Spojené štáty mohli určitým spôsobom podporovať vznik islamského štátu, keď podporovali opozíciu proti Assadovi, a že v tom môže zohrávať úlohu aj Saudská Arábia a tak ďalej …

Samozrejme, že áno. To je vec, ktorú možno dokumentovať. Je zaujímavé, čo povedal Putin. Teda, že Rusko má dôkazy, že Američania podporovali Čečencov, nepokoj na Kaukaze a pokusy o vznik republiky Ičkeria.

Takže podľa vás možno povedať, že Spojené štáty podporujú islamistov, keď sa im to hodí?

Áno. Ostatne Zbigniew Brzezinski už v osemdesiatych rokoch hovoril o experimente s takzvaným dynamickým náboženstvom.

Aký je váš názor na myšlienku, že vraj imigranti budú znamenať ekonomický prínos pre Európu?

Naopak budú znamenať záťaž pre európsky sociálny systém. Ja to vidím tu v Belgicku, kde je 20 percent nezamestnaných v aglomerácii veľkého Bruseli a väčšina z nezamestnaných sú ľudia prisťahovaleckého pôvodu.

A myšlienka multikulturalizmu, že cudzie kultúry obohatí Európu?

Nie je, čím by ju obohatili. Arabi boli v stredoveku významnou kultúrnou silou až do 12. storočia. Jeden iracký emigrant, ktorý žije vo Veľkej Británii, napísal vynikajúcu knihu o dobe, kedy bola arabčina jazykom vedy. Ale tá doba je dávno preč. Za posledných 500 rokov je kultúrny prínos moslimského sveta rovný nule.

Tiež sa objavuje názor, že máme prijať kvóty na utečencov, aby sme v rámci Európskej únie boli solidárni so štátmi, ktorých zasiahol tento problém …

Neviem, prečo by sme to mali robiť. Myslím si, že ďaleko dôležitejšie je, aby fungovali Dohody z Cotonou, pokiaľ ide o Afriku. Teda, aby tam bola stabilná situácia a ľudia nemuseli utekať zo svojich krajín a aby mohli žiť spokojne tam, kde sa narodili. Ale bohužiaľ Dohody z Cotonou sa neplnia. Rovnako tak sa neplnia ani barcelonská agenda, ktorá mala byť doplnkom integrácie Európskej únie s tým, že by sa stabilizoval celý ten región Stredomoria. Barcelonská agenda spí, bola odsunutá, hoci ju Sarkozy ešte v čase francúzskeho predsedníctva akcentoval.

A ako ten problém riešiť v okamihu, kedy to hraničné štáty Schengenu typu Talianska či Grécko nezvládajú …

Musíme trvať na obrane hraníc Európskej únie a naplnenie readmisných dohôd.

Ak to ale tie krajiny neplnia? Vie sa, že Taliani prepúšťajú viac ako 60 percent utečencov z utečeneckých táborov bez registrácie a tí sa voľne pohybujú po Európe …

My sme konfrontovaní s tým, že sa toho chopili mafiánske štruktúry a že to berú ako obrovský biznis. Tento obrovský biznis financuje Európska únia pre tie kriminálne štruktúry, ktoré tam sú.

Ale ako sa má brániť národný štát, ak Európska únia zlyhá?

Národný štát sa musí brániť tým, že využije všetky prostriedky, ktoré má k dispozícii. Obrana schengenských hraníc je dôležitá a je dôležitá aj podpora programu Frontex. Stretávame sa s tým, že v Európskom parlamente je rad idiotov, ktorí by najradšej Frontex zrušili. Naopak Frontex musí byť posilnený.

Takže riešením pre vás je postaviť na mori hliadky a vracať imigrantov späť …

Áno, vracať ich späť.

Ale hovorí sa o tom, že keď Taliansko a ďalšie štáty nehája hranice, tak je Schengen neudržateľný. Ak sa vám pretrhne vonkajšia hrádza, musíte si urobiť vlastnú hrádzu pri svojej krajine, aby vlna nedorazila k vám …

Je nutné urobiť reformu Schengenu tak, aby bol efektívny.

Ako sa pozeráte na iniciatívu maďarského premiéra Viktora Orbána, že chce na hraniciach Schengenu stavať plot, aby neboli hranice ilegálne prekračované?

Ploty im nepomôžu. Ja neviem, či ste videl potrebné zábery zo španielskej Ceute. Viete, kde je Ceuta?

Áno, viem i videl …

To je mesto v severnej Afrike patriaci Španielsku. Tam je múr a tú imigranti, ktorí sa chcú dostať z Maroka do Európy, vzali útokom.

Teda podstatné je to, aby boli pripravené bezpečnostné štruktúry, ktoré budú schopné zakročiť. V každom prípade sa ale ukazuje, že multikulturalizmus ako politická stratégia totálne zlyhal.

Tiež sa objavujú informácie, že utečenci šíria rôzne choroby, napríklad sa medzi nimi šíria svrab. Tak či tu nie je riziko šírenia chorôb?

Áno, tá informácia ohľadom svrabu je presná. Je to riziko. My by sme ale nemali zostať pasívnou obeťou. Mali by sme sa pýtať po tých, ktorí to zavinili. Vytvoriť napríklad aj zoznamy tých, ktorí stáli pri počiatku tej krízy. Vrátane amerických politikov. A volať ich k medzinárodne-právnej zodpovednosti. Treba ich aj zažalovať pred príslušnými medzinárodnými orgánmi.

Myslíte si, že Európska únia je schopná sa nejakým spôsobom postaviť proti Spojeným štátom?

Je potrebné vytvoriť tlak na to, aby prestala byť len pasívnou obeťou.

A vidíte niekoho, kto by ten tlak z hľadiska politickej konštelácie v Európskom parlamente, Európskej rade či Európskej komisii vytvoril?

Túto úlohu musia zohrávať európske radikálne ľavice.

A vidíte tam ten tlak?

Zatiaľ nie, ale je to jednou z úloh do najbližšej budúcnosti.

Aký je váš odhad, či Európska rada schváli kvóty na imigrantov?

To je záležitosť, ktorá je pomerne zložitá. Európska komisia to navrhuje na základe článku 78 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Tam majú reprezentácie národných štátov obrovskú zodpovednosť. Bohužiaľ Česká republika má momentálne jednu z najslabších reprezentácii, aká tu kedy bola.

A ten výsledok odhadujete ako?

Myslím si, že to narazí. Ten systém kvót nebude prijateľný pre radu krajín. Napríklad pre Britániu, ktorá je ohrozená možno najviac.

zdroj: parlamentnilisty.cz