Rakúsky ústavný súd zrušil výsledok druhého kola prezidentských volieb kvôli nezrovnalostiam pri sčítaní korešpondenčných hlasov. Druhé kolo volieb sa bude opakovať v celom Rakúsku. V máji pri hlasovaní zvíťazil bývalý predseda zelených Alexander Van der Bellen nad kandidátom pravicovo populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbertom Hoferom len o 30 863 hlasov.

Je to vôbec prvý prípad v demokratickej krajine, kedy súd zrušil prezidentské voľby a nariadil ich opakovanie.

Výsledok hlasovania napadla na súde FPÖ. Pri korešpondenčnom hlasovaní, ktorého využilo na 570 tisíc ľudí, boli totiž niektoré hlasy spočítané ešte pred stanoveným termínom pre otvorenie obálok. V niektorých prípadoch navyše obálky otvárali ľudia, ktorí na to nemali oprávnenie.

Predseda ústavného súdu Gerhart Holzinger v zdôvodnení rozsudku uviedol, že neexistujú žiadne indície o tom, že by členovia volebných komisií s odovzdanými hlasmi manipulovali. Podľa neho je ale pre spochybnenie výsledkov volieb postačujúca už skutočnosť, že k takýmto manipuláciám kvôli chybám pri otváraní obálok vôbec mohlo dôjsť. Chybný postup sa podľa neho týkal takmer 78.000 hlasov, čo by vzhľadom na tesnému rozdielu medzi kandidátmi stačilo k zmene celkového výsledku.

Holzinger zdôraznil, že cieľom ústavného súdu nie je rozhodovať o víťazovi a porazenom. „Voľby sú základom našej demokracie a ústavný súd ju musí udržiavať funkčné. Naše rozhodnutie má posilniť dôveru občanov v náš právny štát a v demokracii, „povedal.

Rakúsky minister vnútra navrhne termín opakovania volieb

Rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka navrhne v utorok po dohode s kancelárom Christianom Kernom termín opakovania druhého kola prezidentských volieb. Pôvodný výsledok v piatok zrušil ústavný súd kvôli nezrovnalostiam pri sčítaní hlasov. Kern súčasne vyjadril želanie, aby volebná kampaň bola krátka a bez emócií. Podľa neho inak hrozí ďalšie štiepenie spoločnosti.

Sobotka už v pred dvoma týždňami uviedol v televízii ORF, že by Rakúšania mohli v prípade zrušenia volieb znova hlasovať na jeseň. Podľa rakúskych médií sa Sobotkov úrad na vypísanie opakovaných volieb začal pripravovať už v polovici júna.

Po piatkovom oznámení verdiktu ústavného súdu Sobotka novinárom povedal, že opakovanie volieb bude stáť zhruba desať miliónov eur (270 miliónov Sk). Podľa neho to je dôsledok fatálnych ľudských chýb a do budúcnosti bude treba zmeniť volebné zákony, aby sa podobná vec nemohla opakovať.

Kern označil za dôležité, že ústavný súd voľby zrušil kvôli procesným nezrovnalostiam a nie kvôli ovplyvňovaniu výsledkov. Zároveň vyzval Rakúšanov, aby v opakovanom hlasovaní využili svoje volebné právo, aj keď sa môžu cítiť unavení toľkých voľbami v krátkej dobe.

Dosluhujúci prezident nové voľby schvaľuje

Podľa dosluhujúceho rakúskeho prezidenta Heinza Fischera je dobre, že sa voľba jeho nástupcu bude opakovať. V opačnom prípade by mohli vzniknúť pochybnosti o práve nového prezidenta postaviť do čela štátu, povedal dnes Fischer novinárom.

Fischer tiež podotkol, že by nikto nemal spochybňovať rozhodnutie ústavného súdu. Zároveň je podľa neho potrebné zabezpečiť, že pri opakovanom druhom kole budú členovia volebných komisií dôsledne dodržiavať všetky predpisy.

Za pravdepodobný termín nových volieb označil Fischer september. Najneskôr by podľa neho mali ísť Rakúšania k urnám v októbri. Fischer opustí svoju funkciu 8. júla, hoci o jeho nástupcovi teraz nie je rozhodnuté. Prezidentské právomoci až do zvolenia novej hlavy štátu prevezme trojčlenné vedenie rakúskeho parlamentu.

zdroj: lidovky.cz