„Kultúrne obohatenie“ je vedľa humanitárnych dôvodov častým argumentom, prečo by európske krajiny mali bezpodmienečne prijímať moslimských utečencov. Ako však ukazuje prípad z Rakúska, občas odlišné zvyky vyznávačov islamu miesto obohatenia budia skôr hrôzu.

Internetové vydanie rakúskeho denníka Krone píše s neskrývaným pobúrením o masakri sedemdesiatdeväť oviec na pastvinách vo východnom Štajersku. Všetky zvieratá boli usmrtené v rámci rituálnej porážky, ktorá je uplatňovaná medzi moslimskými veriacimi. Ako Krone informuje, na mieste sa váľali zdochliny zvierat, špinavé kože a celý priestor bol doslova zaliaty potokmi krvi. Rituálna porážka zvierat bez narkózy je pritom v Rakúsku zakázaná.

Ako jeden z páchateľov šokujúceho trestného činu bol označený turecký moslim a po ďalších jeho komplicoch v súčasnosti pátra polícia. Všetko sa udialo na pastvinách, ktoré patria rakúskemu občanovi. Ten chcel podľa svojich slov preukázať svojmu tureckému kolegovi láskavosť a na jeden mesiac mu prenajal pastviny, vrátane prístrešku pre samotné ovce. „Tušil som, že niektoré z tých oviec chce poraziť, ale šokovalo ma, že ich bolo toľko.“

Majiteľ pastvín chcel „moslimského mäsiara“ v jeho konaní zastaviť. Bol ale natoľko šokovaný rozsahom surovosti, že sa neprinútil k akcii. Celkom mal 131 oviec a zrejme ich chcel zabiť všetky. Bola to pre mňa dilema. Našťastie si jeho činu všimol niekto iný a zavolal na pomoc príslušné úrady. Sedemdesiat deväť oviec síce bolo usmrtených obzvlášť surovým spôsobom, ale aspoň zvyšných päťdesiat dva oviec sa podarilo zachrániť. “

Rakúsky denník oslovil hneď niekoľko expertov a ochrancov zvierat, ktorí sa vo svojich postojoch k zakázanému rituálnemu zabíjaniu zvierat úplne zhodujú a hodnotia vyššie spomínaný prípad aj z politického hľadiska. Poukazujú najmä na skutočnosť, že ide v prvom rade o dodržiavanie zákona, a vyzývajú súdy, aby podobným excesom v budúcnosti zabránili. „Naše zákony platia pre všetkých. Akým mukám musia byť vystavené zvieratá, keď ide o náboženskú slobodu? „Pýta sa expertka Maggie Entenfellner.

Odborníci konštatujú, že tento druh porážky je pre zvieratá veľmi bolestivý a smrť môže nasledovať až po niekoľkých minútach. Často sa dokonca stáva, že podrezané zvieratá vstávajú a v agónii pobehujú okolo. „Preto zákon stanovuje, že zvieratá musia byť omráčené okamžite po prerezaní hrdla. Tým, čo sa stalo v Štajersku, sme ja i moji kolegovia absolútne pobúrení. Dávno predsa nežijeme v stredoveku. Očakávam, že súdy budú v tomto prípade konať s maximálnou tvrdosťou, „hovorí Entenfellner.

zdroj: parlamentnilisty.cz