Veľké emócie vyvoláva finančná podpora rodín cudzincov v Rakúsku. Afganský pár, ktorý žije vo Viedni, dostáva 8.252 euro / mesačne. Rakúske noviny píšu o minimálnom nároku 5.682 euro a navyše 2.570 euro pre dve postihnuté deti. Okrem toho rodina užíva obecný byt.

Rodina má síce deväť detí, ale žiadne z nich sa nenarodilo v Rakúsku. Journal ďalej píše, že otec žije od roku 2011 vo Viedni a v roku 2013 sa prisťahovala jeho 44. ročná manželka s deťmi. Navyše táto manželka chcela byť znovu, tentoraz umelo oplodnená. Náklady na predbežné vyšetrovanie jej zaplatila zdravotná poisťovňa.

Táto správa vzbudila veľké vzrušenie a emócie tak na spoločenskej, ako aj na politickej scéne. Viedenský vodca ÖVP Gernot Bluemel vyjadril v tlači tvrdú kritiku tohto sociálneho „výdobytku“: „Pôvodná myšlienka na sociálne minimum sa úplne vytratila. Mala by to byť podpora preklenovacia a nie nezaslúžený základný príjem. Musíme urobiť systémovú zmenu smerom k výške podpory pre mnohačlenné domácností vo výške maximálne 1500 eur. “

Kritika prichádza tiež z FPÖ: „Toto si nemôžeme dovoliť,“ povedal viedenský námestník primátora Johann Gudenus. „Viedeň má pre tak zvaných utečencov príliš vysoké peňažné stimuly, ako ukazujú tieto čísla. Treba je výrazne znížiť. “

Do sociálnej siete padá dnes v Rakúsku zákonite čoraz viac prisťahovalcov zo súčasnej imigračnej vlny. Je to „zrejme“ tým, že pre väčšinu z nich nie je práca tá pravá hodnota, ktorú prišli do Európy hľadať. Avšak rakúsky sociálny systém je nastavený na podobu tradičnej európskej rodiny a akosi nepočíta s multikultúrnym obohatením v tejto oblasti, kedy sociálne minima na pár s jedným či dvoma deťmi vyzerajú trochu inak ako na muža s niekoľkými ženami a mnohých potomkov. Potom sa môže stať, že rakúsky daňovník musí platiť čiastku v prepočte vyše 220 000, – Kč mesačne jednej rodine, ktorá prišla „zachrániť“ európske dôchodky a populačný krivku z Afriky či Blízkeho východu.

zdroj: pravyprostor.cz