Krajina pozastavila platnosť Schengenu a na hraniciach novo zavádza striktné kontroly. Podľa spolkového kancelára Wernera Faymanna, ktorý informáciu oznámil rakúskym médiám, v súčasnej situácii visí otáznik nad celou Európskou úniou.

Na rakúskych hraniciach novo pôsobí aj armáda

„Všetci utečenci musia byť kontrolovaní a ekonomickí migranti odoslaní späť do krajín svojho pôvodu,“ povedal Faymann v interview, ktoré bolo uverejnené v nedeľňajšom vydaní rakúskych novín Österreich. Vláda podľa kancelára zavádza pre žiadateľov o azyl prísny monitorovací systém a podľa vzoru Nemecka tiež sprísňuje kontroly na hraniciach s cieľom odosielať ekonomických migrantov ihneď späť do krajiny ich pôvodu.

„Každý, kto dorazí na naše hranice, je predmetom kontroly,“ povedal Faymann. Podmienkou pre vstup do krajiny je predloženie platného občianskeho preukazu. Všetkým prichádzajúcim, ktorí nemajú právo na získanie azylu, alebo už boli odmietnutí Nemeckom, bude vstup do Rakúska zakázaný. Rovnaký osud stretne aj všetkých utečencov, ktorí žiadajú o vstup do krajiny, ale nechcú byť oficiálne zaregistrovaní ako utečenci.

Následkom týchto nových opatrení je Schengenská dohoda o otvorených hraniciach v Rakúsku „dočasne zrušená“, vysvetlil kancelár. „Ak sa EÚ nepodarí zabezpečiť vonkajšie hranice, Schengen ako celok je spochybnený. Tým pádom musí každá krajina kontrolovať svoje štátne hranice sama, „povedal Faymann novinám a dodal, že ak sa vonkajšie hranice Schengenu nepodarí v blízkej budúcnosti zabezpečiť,“ bude otáznik visieť aj nad celou EÚ. “

Nové opatrenia, ktoré vydalo rakúske Ministerstvo obrany, vstúpili v platnosti v sobotu 17.1.2016. Rakúsko povolalo na hranice aj armádu, aby pomohla zastaviť príval utečencov, ktorí chcú vstúpiť do krajiny, ale nemajú záujem požiadať o azyl. Rakúska pohraničná stráž podľa svojho vyhlásenia od začiatku roka odmietla už viac ako 3000 migrantov, ktorí do krajiny dorazili pod falošnými identitami.

Biznis, na ktorom niekto zarába veľa peňazí

„Je to veľký biznis a zatiaľ sa nepodarilo zistiť, kto túto show organizuje. Mnoho falošných dokumentov vykazuje vysokú kvalitu prevedenia, čo znamená, že konkrétne skupiny na tomto celom zarábajú veľké peniaze a spôsobujú mnoho problémov, „hovorí k súčasnej situácii William Mallison, spisovateľ a bývalý britský diplomat. „V dôsledku je tak veľmi ťažké rozlíšiť od seba skutočných utečencov a tých (a je nutné dodať, že je ich mnoho), ktorí sa jednoducho pridávajú k davu a prichádzajú do Európy.“

Počas piatku politiku voľného pohybu v Európskej únii spochybnil tiež nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Podľa Schäubleho môžu byť európske otvorené hranice „blízko“ svojmu koncu. S každým ďalším vyhlásením hraničných kontrol sa podľa neho Schengenský systém blíži k svojmu kolapsu, ktorý by mohol prísť už čoskoro.

zdroj: eurodenik.cz