Rakúsko sa začína pripravovať na možnosť, že by ústavný súd mohol zrušiť výsledky druhého kola prezidentských volieb v niektorých okrskoch. Podľa rakúskych médií už ministerstvo vnútra plánuje prípadné vypísanie nových volieb tento rok na jeseň. Protest na ústavný súd podala Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorej kandidát Norbert Hofer v druhom kole prehral s bývalým predsedom Zelených Alexandrom Van der Bellenem len o 30 863 hlasov.

Ústavný súd začne sťažnosť prejednávať. Rozhodnutie súdu by malo padnúť najneskôr 6. júla, teda ešte pred nástupom Van der Bellena do funkcie. Sudcovia podľa denníka Krone už kvôli napadnutiu výsledku volieb zrušili všetky ostatné verejná pojednávania plánované na jún.

FPÖ podala sťažnosť kvôli nezrovnalostiam pri korešpondenčnom hlasovaní, ktorého využilo zhruba 570 tisíc ľudí. Podľa denníka Die Presse sa problémy vyskytli u asi 60 tisíc hlasov, ktoré boli sčítané ešte pred stanovenou hodinou pre otvorenie obálok, tie navyše zrejme v niektorých prípadoch otvárali ľudia, ktorí na to nemali oprávnenie.

Hoci podľa médií nič nenasvedčuje tomu, že sa s výsledkami volieb manipulovalo, nesprávne zaobchádzanie s lístkami by mohlo stačiť na vyhlásenie prezidentských volieb za neplatné prinajmenšom v niektorých okrskoch. Ministerstvo vnútra to považuje za realistické a je pripravené zorganizovať nové hlasovanie. Minister vnútra Wolfgang Sobotka v stredu večer v televízii ORF povedal, že v prípade zrušenia výsledku volieb by mohli Rakúšania znovu hlasovať tento rok na jeseň.

Ak by súd skutočne vyhlásil hlasovanie v niektorých okrskoch za neplatné, nemohol by sa Van der Bellen ujať úradu. Prezidentské právomoci by až do zvolenia novej hlavy štátu prešli na predsedníctvo rakúskeho parlamentu.

zdroj: tyden.cz