Alexander Van der Bellen je budúci rakúsky prezident. Prvýkrát sa tak na hrad dostal „zelený“. Šéfka Zelených Eva Glawischnigová povedala, že je to “dobrý deň pre Rakúsko”. Viedenskí Zelení sa stretli na spontánnej oslave v múzejnej štvrti

Van der Bellen bude viesť Rakúsko dobre “v jeho triezvom štýle, so svojimi skúsenosťami a dôverou,” uviedla Glawischnigová. Voľba bývalého zeleného politika je “historickým okamihom”, tvrdí Glawischnigová: “Vo svete neexistujú žiadni Zelení, ktorí by viedli štát.” Avšak šéfka zelených dodala: “Víťazstvo Van der Bellena neberieme ako politický úspech našej strany.”

Vedúci kampane Van der Bellena, Lothar Lockl, ukázal v pondelok radosť z úspechu. “Osobne som naozaj rád,” povedal pri svojom príchode do záhrady viedenského paláca Schoenburg, kde Van der Bellen spravil svoj prejav ako hlava štátu. Kameň, ktorý spadol zo srdca, je veľmi veľký, tvrdí Lockl. Van der Bellen však preberá veľkú zodpovednosť.

V červeno-zelenej Viedni boli spokojní s víťazstvom Van der Bellena. Zástupkyňa zelených vo Viedni, zástupkyňa primátora Maria Vassilakova, tiež vyjadrila svoje nadšenie: “Som veľmi šťastná a vďačná.” Bezprecedentný comeback označila za “obrovský úspech”.

Národná organizácia Zelených bola spokojná s volebným úspechom: v Štajersku aj Tirolsku sa hovorilo o “historickom dni”. Rakúsko má s Van der Bellenom budúcnosť, povedala Helga Krismerová, provinčná hovorkyňa dolnorakúskych Zelených.

Van der Bellenov predchodca Heinz Fischer mu srdečne zablahoželal k jeho víťazstvu. “Moja špeciálna gratulácia patrí novozvolenému prezidentovi, profesorovi Alexandrovi Van der Bellenovi,” uviedol Fischer v pondelok popoludní. V utorok Fischer pozval Van der Bellena na rozhovor.

“Boli to vyrovnané preteky,” povedal Fischer pár minút po vyhlásení oficiálnych konečných výsledkov prezidentských volieb. “Rád by som preto vyjadril moje uznanie a rešpekt aj Ing. Norbertovi Hoferovi, ktorý svoje postoje vo volebnej kampani bránil s nasadením a vervou.”

Radosť z volieb však zatieňujú teórie o sfalšovaní volieb, ktoré sa objavili v rakúskych médiách. Ministerstvo vnútra totiž zverejnilo na svojich internetových stránkach zlý volebný výsledok, podľa ktorého by bola volebná účasť až 146,9 %.

Ako uviedol vedúci volebného odboru ministerstva vnútra Robert Stein, výsledok je opravený. Významnú zmenu v celkovom výsledku to však nespôsobí, povedal Stein. Zdôraznil, že je to otázka jednoduchej “vstupnej chyby” bez ovplyvnenia výsledku.

Avšak chyba “zamrzla” v systémoch až do budúceho týždňa a naďalej ostáva v záznamoch. Na zasadnutí volebného orgánu budúci týždeň bude všetko dané do poriadku. Stein tvrdí, že neexistuje “žiadny dôkaz, že došlo k ďalšej chybe.”

Dokonca už v nedeľu sa Rakúskom ozývali zvesti o možnej manipulácii volieb. Šéf parlamentnej frakcie FPÖ Heinz Christian Strache povedal pre ORF, že výsledky sú skreslené. Jeho argument: videl dáta z ministerstva vnútra, ktoré “vyzerajú úplne inak.”

V nedeľu sa na sociálnej sieti objavil webový odkaz, ktorý viedol na stránky ministerstva vnútra. Na nich bol predpokladaný výsledok prezidentských volieb ešte pred zrátavaním hlasov.

Tieto zverejnené údaje neskôr ministerstvo označilo za fiktívne údaje, ktoré boli použité pre testovanie online vizualizácie. Tieto údaje boli podľa slov ministerstva zverejnené omylom. “Ministerstvo vnútra ľutuje túto chybu,” povedal hovorca v nedeľu večer.

Dokonca v prieskume rakúskeho spravodajského portálu korne.at až 70 percent čitateľov uviedlo, že nepovažuje teórie o zmanipulovaných voľbách za prehnané.

Tieň pochybností do správnosti výsledkov rakúskych parlamentných volieb vnáša aj to, že o víťazovi veľmi tesne rozhodli hlasy zaslané poštou. Hofer pôvodne viedol. Pri fyzickom hlasovaní získal Hofer 52% a Van der Bellen 48%. Pri poštovom hlasovaní však získal Van der Bellen 63% a Hofer 37%. Čo sa zdá mnohým Rakúšanom veľmi divné. Štatisticky normálne by bolo, keby aj výsledky poštového hlasovania odrážali približne celkové výsledky volieb.

Je jednoducho zarážajúce, že Van der Bellen vyhral úplne všade:

Celé rakúsko: 61,7%
Burgenland 50,3%
Kärmten 55,6%
Niederösterreich 57,9%
Oberöstrreich 61,3%
Salzburg 60,1%
Steiermark 55%
Tirol 63,9 %
Voralberg 69,2% !
Wien 70,4%

Innsbruck bolo posledné mesto, ktoré nahlásilo výsledky sčitovania hlasov. Kvôli Innsbrucku sa vyhlasovanie výsledkov oneskorilo o viac než hodinu. Pred zverejnením výsledkov z Innsbrucku odhadovali víťazstvo Van der Bellena iba o 2900 hlasov, po pridaní výsledkov už viedol o 30 000 hlasov.

Polovica Rakúska sa na základe týchto, ale aj ďalších medializovaných nezrovnalosti pýta: Boli hlasy sčítané riadne, alebo sme obeťami drzej manipulácie?

zdroj: hlavnespravy.sk