Rakúšania nechcú byť nepríjemne prekvapení, takže nakupujú zbrane na svoju ochranu a legálne obchody so zbraňami vzali útokom.

Rakúski obchodníci so zbraňami tvrdia, že „vzhľadom na súčasnú rakúsku situáciu, to znamená k prílivu utečencov“ majú „žatvu“, napísal Daily Mail.

V posledných mesiacoch sa zdvojnásobil predaj zbraní. Obchodníci predávajú predovšetkým brokovnice. Podľa obchodníkov so zbraňami bolo v tomto roku predaných 70.000 brokovníc.

V Rakúsku žije osem a pol milióna obyvateľov a v súkromných rukách je registrovaných 900 tisíc zbraní. Mnoho ľudí, ktorí si chcú zaobstarať zbrojný preukaz, musia absolvovať príslušný kurz. V Salzburgu je bežné, že sú „fronty“ na kurzy potrebné pre získanie preukazu. Počet záujemcov v priebehu niekoľkých posledných mesiacov sa niekoľkonásobne zvýšil.

Rakúsko sprísňuje kvôli utečeneckej kríze azylové podmienky. Vydávať sa bude len takzvaný dočasný azyl na dobu maximálne troch rokov, prípadné predĺženie bude závisieť od situácie v domovskom štáte žiadateľa. V pondelok sa na tom podľa ministerstva vnútra zhodla vládna koalícia. Nové obmedzenia sa budú týkať aj zjednocovania rodín.

Rakúsko v tomto roku očakáva asi 85.000 žiadostí o azyl. Pre porovnanie, v roku 2014 to bolo iba 28.000 žiadostí.

zdroj: prvnizpravy.cz