Používate Facebook? Tak pozor. Na sociálnej sieti sa šíri nový zákerný vírus. Stačí jedno kliknutie a môžete prísť o všetko. Zisťovali sme ako podobným nepríjemnostiam predísť.

Vyzerá to ako keby vám kamarát poslal video s vašou fotkou Kliknete a hneď rozošlete vírus väčšine priateľov. „Pomôžte mi, už sa nemôžem dostať do svojho profilu,“ podobných zúfalých správ na internete pribúda.

Vírus vyzerá ako lavína a prenáša sa z počítača do počítača. Je dômyselne maskovaný a tvári sa ako video, ale je to len finta.

Motívom je buď vytiahnuť z vášho počítača všetky heslá, vrátane internetbankingu alebo získať kontrolu nad vaším profilom. „Vystupujú pod vaším menom a potom sa zobrazujú vaše hodnotenia, lajky, možno aj vaše fotografie na miestach, kde by ste to nečakali,“ povedal odborník Ondrej Macko.

Návod ako zabrániť vírusu

A čo s tým? Antivírusový program, zmena hesiel a k tomu dve odporúčania. Prejdite do nastavení svojho účtu a kliknite na slovíčko APLIKÁCIE. Za odosielanie spamu môže niektorá z nich. „Odporúčal by som zmazať, keď nie všetky, tak väčšinu aplikácií, ktoré facebook ku chodu nepotrebuje,“ tvrdí IT odborník Ivan Daráni.

Druhá rada znie: Na tej istej stránke prejdite nižšie a kliknite na tlačidlo APLIKÁCIE, ktoré používajú ostatní a zrušte zaškrtnutie pri všetkých možnostiach. „Odteraz už žiadna aplikácia nebude môcť zneužiť vaše údaje,“ dodáva.

Zaujímavosťou je, že väčšina ľudí na zemi takéto starosti nepozná. A dôvod je jednoduchý. Až 54 percent ľudí na svete nemá prístup na internet.

Video

zdroj: tvnoviny.sk