ŕtve a umierajúce morské cicavce naďalej vyplavuje príliv v neobvyklých a alarmujúcich počtoch pozdĺž pobrežia Kalifornie. Vedci sú vyvedení z miery, a naznačujú, že príčinou môže byť nedostatok potravy vyvolané abnormálne teplou vodou- ale nie sú si istí, čo spôsobilo, že sa oceán pri pobreží Kalifornie ohrial tak rýchlo.

Medzitým, rádioaktívny stĺpec, stále unikajúci do Tichého oceánu po jadrovej katastrofe vo Fukušime, stále pokračuje k západnému pobrežiu Severnej Ameriky. Môže pokračujúce rádioaktívne trávenie Pacifiku a umieranie morských cicavcov súvisieť?

6. júla, správy v San Franciscu ohlásili objav veľkého mŕtveho delfína, ktorý bol vyplavený na brehu neďalekej Ocean Beach. Jedna smrť nemusí byť obzvlášť nezvyčajná, ale v rovnaký deň bolo na rovnakej pláži nájdené aj mŕtve mláďa uškatca a dospelý tuleň sloní. Na neďalekom pobreží sa už niekoľko mesiacov početne objavujú vyplavené mŕtve veľryby.

V rovnakej dobe, doslova tisíce mŕtvych alebo umierajúcich tuleňov pokrylo pobrežie od San Franciska po San Diego. V prvých troch mesiacoch tohto roka bolo nájdených na plážach 1800 tuleňov.

„Dalo by sa to prirovnať k vojnovej zóne,“ uviedol Keith Matassa z Pacific Marine Mammal Center.

Vedci hlavného prúdu však nepoukazujú na možnú radiáciu. Namiesto toho si myslia, že morské cicavce umierajú kvôli nedostatku potravín v dôsledku abnormálne vysokých teplôt oceánu. Pravda je, že teploty medzi San Franciscom a Monterey sú o 5 stupňov vyššie, než je obvyklé v tomto ročnom období.

Tretina sveta otrávená?

Vedci nevedia, prečo je voda tak teplá, a nevykonali štúdiu možných následkov z obrovského množstva rádioaktívneho materiálu z katastrofy vo Fukušime, ktorý sa má podľa predpovede dostať ku kalifornskému pobrežiu niekedy v roku 2017. Bez akejkoľvek štúdie môže byť toto spojenie iba špekulatívne.

Istý je ale masívny únik rádioaktívnych látok do Tichého oceánu a je veľmi pravdepodobné, že to bude mať katastrofálne ekologické následky.

„Štyristo ton vysoko rádioaktívnej vody sa denne vlieva do Pacifiku a smeruje k pobrežiu Spojených štátov,“ varovala renomovaná lekárka a advokátka Helena Caldicottová v septembri 2014. „Keďže sa radiácia hromadí v rybách, dostane sa aj k nám. Americká vláda nevykonáva žiadne testy vody a testy rýb a netestuje okolitý vzduch. Aj ľudia v Japonsku denne jedia zamorené jedlo. “

19 členských štátov Pacifiku spoločne s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu zahájili v roku 2011 štúdiu o možných následkoch z rádioaktívneho úniku z Fukušimy v regióne.

„V nadväznosti na zemetrasenie a cunami v Japonsku 11. marca 2011 a ich následných vplyvov na jadrovú elektráreň vo Fukušime, sú na mieste úniky rádioaktívnej kontaminovanej vody do morského životného prostredia susedného severovýchodného pobrežia ostrova Honšú,“ stojí v dokumente. „Predpokladá sa, že toto rádioaktívne zamorenie by mohlo byť transportované a že bude cirkulovať v Tichom oceáne. V dôsledku toho vyjadrili členské štáty obavy možného vplyvu týchto únikov na ich pobrežné zóny. “

„Potencionálne postihnuté oblasti zahŕňajú väčšinu Tichého oceánu, ktorý pokrýva jednu tretinu plochy zemegule,“ varuje dokument.

zdroj: svobodnenoviny.euRádioakti