Herec počas návštevy Južno-Sachalinska vyhlásil, že sa mu v Rusku veľmi páči.

MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin podpísal výnos, ktorým udelil ruské občianstvo americkému hercovi a producentovi Stevenovi Seagalovi. Informovala o tom dnes tlačová služba Kremľa.
Seagal pred časom – počas návštevy Južno-Sachalinska, kde bol hosťom medzinárodného filmového festivalu – pred novinármi vyhlásil, že sa mu v Rusku veľmi páči. Na Sachaline videl veľký potenciál pre podnikanie. Vyhlásil tiež, že by nenamietal, keby mu bolo udelené ruské občianstvo.

Seagal je tak po Francúzovi Gérardovi Depardieuovi ďalším celosvetovo známym hercom, ktorému Putin udelil ruské občianstvo.

Depardieu sa vo svojej vlasti ocitol pod paľbou kritiky po tom, ako sa kvôli daniam presťahoval do Belgicka a oznámil, že sa vzdá i francúzskeho občianstva. Od roku 2013 má ruské občianstvo.
Podľa agentúry TASS sa Depardieu netají svojím obdivom k Rusku. Chce dokonca založiť „klub nových Rusov“ určený pre cudzincov, ktorí prijali ruské občianstvo. V tejto veci už rokuje o spolupráci aj s americkým boxerom Royom Jonesom Jr, ktorý je tiež držiteľom ruského pasu a veľkým obdivovateľom tejto krajiny.

Ruský pas má od roku 2011 i taliansky dirigent a klavirista Fabio Mastrangelo, ktorý okrem Petrohradu pôsobí aj v Jekaterinburgu a Novosibirsku, odkiaľ pochádza jeho manželka.
Ruským občanom je už tri roky aj dirigent gréckeho pôvodu Teodor Kurentzis, ktorý by sa okrem hudby mohol v Rusku ešte viac presláviť aj ako herec, keďže v pripravovanom filme s názvom Dau stvárnil postavu sovietskeho fyzika Leva Landaua.

Ruské občianstvo bolo udelené aj viacerým športovcom zo zahraničia, ktorí hrajú za ruské národné tímy.

zdroj: svet.sme.sk