Vo svojej reči na ceremónii preberania poverení veľvyslancov, prezident Ruskej federácie Vladimír Putin jasne povedal, že z tureckej strany Rusko očakáva tri veci: ospravedlnenie, náhradu škôd a potrestanie vinníkov.

“Čo sa stalo pred dvoma dňami na oblohe nad Sýriou, sa vzpiera zdravému rozumu a medzinárodnému právu. Lietadlo bolo zostrelené nad sýrskym územím. Zároveň sme až doteraz nepočuli žiadne zrozumiteľné ospravedlnenie z najvyššej politickej úrovne Turecka, žiadne návrhy na reparácie a náhradu škody, žiadny sľub potrestať páchateľov uskutočneného trestného činu,” povedal Putin.

Putin dodal, že inak ako zradu sa to nedá nazvať, keďže Rusko považovalo Turecko za partnera a spojenca.

Zdôraznil, že akékoľvek pokusy o tolerovanie terorizmu, by mali byť chápaná ako spoluúčasť v ňom. “S týmto zlom (terorizmom), sa musí bojovať bez kompromisov, dôsledne. Sme presvedčení, že akékoľvek pokusy očistiť terorizmus, vyhovieť teroristom by sa mali považovať prakticky za spoluúčasť na terore, za spoluúčasť na zločinoch,” povedal prezident.

Pripomenul, že niektorí zarábajú miliardy dolárov v spolupráci s teroristickou skupinou “Islamský štát”. “Teroristov, ich ilegálne obchodovanie s ropou, s ľuďmi, drogami, umeleckými dielami, zbraňami niektorí ľudia nielen kryli a kryjú, ale aj naďalej zarábajú, pričom zárobky idú do stovky miliónov a miliárd dolárov,” povedal Putin.

Ako by malo Turecko pokračovať ďalej?

“Pokiaľ ide o ospravedlnenia – zatiaľ ešte žiadne skutočné neboli, rovnako ako neboli ani návrhy na odškodnenie za zostrelené lietadlo a mŕtveho pilota Nemyslím si, že to môže byť považované za vyhlásenie o požiadavkách, hoci prezident už skôr povedal, že Rusko bude odpovedať symetricky,” povedal pre RIA Novosti vedúci vedecký pracovník Centra pre medzinárodnú bezpečnosť IMEMO RAN Vladimir Sotnikov.

Podľa neho budú oznámené ešte presnejšie požiadavky. “To, čo je dôležité, doteraz ním (Putinom) nebolo vyslovené,” povedal expert.

Sotnikov predpokladá, že očakávania ruskej strany by mali byť formulované tak, že “Turecko zastaví kampaň o tom, že oni považujú sami seba za stranú, ktorá je v práve a že na vine je Rusko.”

zdroj: medzicas.sk