Problém Európy spočíva v tom, že nepresadzuje samostatnú politiku a časť svojej suverenity odovzdala bloku, pričom dokonca ani nie tak NATO, ako skôr USA, vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin.

„Problém Európy je v tom, že nepresadzuje samostatnú zahraničnú politiku. Vôbec žiadnu „, povedal Putin v dokumentárnom filme Saidy Medvedevovej Svetový poriadok na televíznom kanáli Rossija 1.

„V podstate je to celkom normálne, keď časť svojej suverenity odovzdávajú členovia vojensko-politického bloku nadnárodným orgánom. Avšak v danom prípade nebola časť európskej suverenity odovzdaná vlastne NATO, ale lídrovi aliancie – Spojeným štátom „, povedal ruský prezident.

Ako príklad uviedol Putin vstup amerických vojsk do Iraku a pripomenul, že vtedy boli Nemecko a Francúzsko proti, povedali im ale, že nemali pravdu.

„Ukázalo sa, že (bývalý francúzsky prezident Jacques) Chirac, ktorý mal veľmi blízke, dôverné vzťahy so sunnitskou časťou Blízkeho východu, už vtedy predvídal ako človek s encyklopedickými znalosťami, ako to dopadne. A teraz to tiež vyústilo v rozpad štátov v tých krajinách, malo to za následok, že prosperuje terorizmus, že sa stáva cieľom útokov Paríž. Chirac na to myslel už vtedy a mal pravdu. Rovnako ako (bývalý nemecký kancelár Gerhard) Schröder „, zdôraznil Putin.

zdroj: cz.sputniknews.com