Domy, bloky či celé mestá by mohli byť energeticky sebestačné s novým druhom solárnych panelov. Panely sú absolútne priehľadné a svoje uplatnenie nájdu predovšetkým v oknách budov. Technológiu pôjde aplikovať aj na existujúce okná bez nutnosti ich výmeny.

S myšlienkou priehľadných solárnych panelov si vedci hrajú už nejaký ten piatok. Doteraz však bolo hlavne problémom, že minimálna časť svetla bola panelom pohltená a nedalo sa teda hovoriť o úplne čírom, priehľadnom paneli. Vedci z Michiganskej štátnej univerzity však hlásia pokrok a dokonca už majú prvé funkčné prototypy týchto panelov. Ako priehľadnosť dosiahli?

priehladny-solarny-panel-1

Problém u myšlienky priehľadných solárnych panelov až doteraz bol, že pohlcovali viditeľné spektrum svetla. A nie je sa čomu diviť, princíp fotovoltaiky súvisí so vstrebávaním fotónov a ich premenu na elektróny. Úplne číry materiál by musel prepustiť všetko svetlo, ktoré ide skrz a neabsorbovať ani časť viditeľného spektra.

Aby teda vedci prišli na riešenie, museli prísť s nejakou zásadnou zmenou. Tou je TLSC, čiže zlúčenina organických solí, ktoré absorbujú svetlo v spektre neviditeľnom ľudskému oku. Panel tak pracuje s infračerveným a UV spektrom a zvyšok prepustí skrz. Zachytené svetlo je potom pomocou organických solí vedené do okrajov panelu, pozdĺž ktorých je nainštalovaný tenký rámik, ktorý je zároveň malým solárnym panelom.

Vyššia transparentnosť daní za nižšiu efektivitu

Predchádzajúce pokusy o polopriehľadné solárne články mali účinnosť okolo 7 percent. Nový objav má predpokladanú maximálnu efektivitu okolo 5 percent. Hoci sa tieto čísla nemusia zdať kto vie ako vysoké, v prípade nasadenia podobného riešenia pre celý dom by sa mohlo jednať o zaujímavé hodnoty.

Michiganský tím si sľubuje veľa predovšetkým od nasadenia pri presklených výškových budovách, kde je myšlienka energetickej sebestačnosti lákavá. Nič však nebráni ani nasadeniu u existujúcich budov obyčajným nalepením organickej vrstvy na existujúce okná. V túto chvíľu je projekt vo fáze prototypov a do niekoľkých rokov by sme ho mohli uvidieť na trhu. Kedy a za koľko však zatiaľ tím neprezradil.

zdroj: cdr.cz