Facka spravodlivosti! Aj tak sa dá nazvať rozhodnutie trenčianskeho súdu, ktorý za miliónové machinácie pri verejnom obstarávaní na ministerstve obrany poslal podnikateľa Miroslava Dvornického (58) domov len s podmienečným trestom.

Získal pritom veľký balík peňazí od firiem, ktorým sprostredkoval víťazné obstarávania v rezorte obrany. Polícia doma u neho našla obálky s názvami firiem a so sumou takmer 200 000 eur. Od spoločností, ktoré boli úspešné, vyberal trenčiansky podnikateľ 10 percent. Prosperovali však aj jeho vlastné firmy. Zo štátnej kasy vytiahli za pár rokov takmer dva milióny eur.

Podnikateľ Miroslav Dvornický (58) a jeho pravá ruka Zuzana Palová (31) si spravili na rezorte obrany výhodný biznis. Ak chcel niekto získať zákazku, musel platiť. V obálkach, ktoré u neho policajti našli, bolo 173 000 eur. Obálky boli podľa polície vzorne poukladané a na každej bolo meno firmy, odkiaľ mali byť peniaze. Sumy pritom zodpovedali 10 percentám z celkovej sumy získaného verejného obstarávania.

„V tejto kauze sa čakal rozsudok, ktorý Slovensko ešte nezažilo. Bola to vec, ktorá bola perfektne zdokumentovaná políciou aj Vojenským obranným spravodajstvom. Vyšetrovatelia mali dosť priamych dôkazov,“ tvrdí exminister obrany Ľubomír Galko. Ako to už však na Slovensku chodí, za mreže nepôjde nikto. Podnikateľa nakoniec súdili za tri machinácie s verejnými zákazkami. Pri prvej súd konštatoval, že boli ovplyvnené tendre za niekoľko sto miliónov korún. Súd ho uznal za vinného vo všetkých troch prípadoch, no odsúdil ho len na dvojročnú podmienku a pokutu 40 000 eur.

Podnikateľa, ktorý takto ľahko vyviazol zo závažných obvinení, sme sa snažili všemožne zastihnúť a získať jeho vyjadrenie. Na zvonenie v jeho dome však nikto nereagoval. Pokúšali sme sa ho zastihnúť aj v Beckove, kde vlastní jeho rodina luxusný penzión priamo pod hradom, no odmietli s nami komunikovať.

Doma sme hľadali podnikateľa niekoľko dní márne.

Doma sme hľadali podnikateľa niekoľko dní márne.

Zvláštnosti kauzy

Prípad mal od začiatku niekoľko zvláštností. Dvornického pustil Najvyšší súd SR z väzby po šiestich dňoch. Prokurátor požiadal o predĺženie väzby neskoro, a tak bol podnikateľ pre procesnú chybu na slobode. O tom, kto spravil chybu, mlčí prokurátor aj polícia. Právne služby mu poskytovalo právne eso – Juraj Trokan, ktorý zastupoval napríklad aj Ivana Lexu.

Kauza podľa Ľubomíra Galka vypukla za jeho predchodcu na ministerstve Jaroslava Bašku. „Obaja sú z Trenčína, nitky teda vedú tam,“ zdôrazňuje Galko. Na vyjadrenie exministra a súčasného trenčianskeho župana Jaroslava Bašku sme čakali márne. Nebral nám telefón a ani nereagoval na SMS. V minulosti sa blysol vyhlásením, že odsúdeného podnikateľa nepozná a nikdy sa s ním nestretol.

Ako machinácie robili

Miroslav Dvornický nebol pri machináciách sám, pomáhala mu jeho pravá ruka Jana Palová. „Tá prevzala od viacerých podnikateľov zúčastňujúcich sa na verejných obstarávaniach pečiatky, ktorými opečiatkovala čisté obálky a listy, ktoré podnikatelia aj podpísali,“ píše sa v rozsudku Okresného súdu v Trenčíne. Často sa stávalo, že sa o lukratívny biznis uchádzali spoločnosti len fiktívne a o zapojení sa do tendra vôbec nevedeli.

„Vo veľkom, presne nezistenom, množstve vopred určovali k jednotlivým verejným obstarávaniam víťaza, ako aj ďalšie dve spoločnosti, ktoré budú oslovené na predloženie cenovej ponuky, s vedomím, že tieto cenové ponuky budú úmyselne nadhodnotené a zmanipulované, aby víťazom sa stali nimi určené spoločnosti,“ píše sa v rozsudku súdu. Jana Palová neskončila za mrežami. Od súdu dostala podmienečný 16-mesačný trest a 1 000-eurovú pokutu.

Rodina Dvornických vlastní túto luxusnú kúriu priamo pod Beckovským hradom.

Rodina Dvornických vlastní túto luxusnú kúriu priamo pod Beckovským hradom.

[clear]

Zákazky odsúdeného podnikateľa:

[list icon=“check“ icon_color=“#92278F“]

 • September 2005 – 493 000 eur za opravu oplotenia v Martine
 • November 2006 – 16 6000 eur na zabezpečenie obslužných činností tepelno-technických zariadení posádkových budov v Trenčíne a v Banskej Bystrici a ich upratovanie
 • Máj 2007 – 77-tisíc eur za kosenie a hrabanie trávnikov, likvidáciu buriny v Novom Meste nad Váhom
 • Január 2008 – 166-tisíc eur za obsluhu čistiarní odpadových vôd v Zemianskych Kostoľanoch, Novákoch a Čereňanoch
 • December 2008 – 410 000 eur za upratovanie objektov v Trenčíne
 • December 2009 – 460 000 eur za zabezpečenie tepelno- technických zariadení v Trenčíne, Nemšovej, Motešiciach a Novom Meste nad Váhom
 • December 2009 – 33 000 eur za zabezpečenie tepelno-technických zariadení v Rožňave
 • December 2009 – 238 000 eur na zabezpečenie tepelno-technických zariadení v Bratislave
 • Spolu 1,7 miliióna eur

[/list]

Aktéri kauzy

[list icon=“check“ icon_color=“#92278F“]

 • Miroslav Dvornický – podľa rozsudku žiadal od podnikateľov 10 percent za dohodenie biznisu, sám získal na zákazkách takmer 2 milióny eur
 • Zuzana Palová – od podnikateľov brala pečiatky, pečiatkovala prázdne obálky a posielala za spoločnosti aj fiktívne ponuky bez ich vedomia
 • Jaroslav Baška – za jeho ministrovania došlo k machináciám pri obstarávaní, akúkoľvek spoluúčasť na podvode exminister odmieta
 • Juraj Trokan – Dvornického advokát, ktorý ho z toho vysekal s podmienkou, obhajoval aj Lexu
 • Ľubomír Galko – snažili sa nastražiť pascu, do ktorej sa chytí viac osôb, prezradil ich však anonym

[/list]

zdroj: cas.sk