Vrtuľník Mi-8 bol zostrelený zo zeme v provincii Idlib, keď sa po doručení humanitárnych zásob do mesta Aleppo vracal na ruskú leteckú základňu Humajmím.

Ruský transportný vrtuľník typu Mi-8 bol dnes zostrelený v Sýrii; zahynulo všetkých päť ľudí na palube stroja. Oznámil to hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov a ruské ministerstvo obrany.

“Zomreli hrdinskou smrťou,” povedal Peskov štátnej tlačovej agentúre TASS a dodal: “Kremeľ vyjadruje blízkym zosnulých hlbokú sústrasť.”

Ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že vrtuľník Mi-8 bol zostrelený zo zeme v provincii Idlib, keď sa po doručení humanitárnych zásob do mesta Aleppo vracal na ruskú leteckú základňu Humajmím na sýrskom pobreží.

Na palube helikoptéry sa nachádzali traja členovia posádky a dvaja predstavitelia ruského centra pre zmierenie znepriatelených strán v Sýrii, uviedli tlačové agentúry DPA a AP.

Ruský vojenský transportný vrtuľník Mi-8 zostrelili v Sýrii nad územím, ktoré kontroluje teroristická skupina Front an-Nusra a bojovníci tzv. “umiernenej opozície”. V súvislosti s týmto dnešným útokom, pri ktorom zahynulo všetkých päť ľudí na palube, o tom informoval náčelník hlavného operačného oddelenia generálneho štábu ruských ozbrojených síl Sergej Rudskoj.

“Odohral sa teroristický útok, ktorý viedol k strate ruského vojenského transportného vrtuľníka Mi-8, ktorý sa vracal na základňu po splnení humanitárnej misie: doručenia potravín a zdravotníckeho materiálu pre obyvateľov Aleppa. Na palube bola trojčlenná posádka a dvaja predstavitelia ruského Centra pre zmierenie znepriatelených strán v Sýrii… Vrtuľník bol zostrelený nad územím, ktoré kontroluje teroristická skupina Front an-Nusra a spriaznené skupiny tzv. ‘umiernenej opozície’,” uviedol Rudskoj, ktorého citovala agentúra TASS.

Ide o tretí vrtuľník, ktorý Rusi stratili v Sýrii od 30. septembra 2015, keď na žiadosť sýrskeho prezidenta Bašára Asada spustili nálety na pozície teroristov z Islamskému štátu a Frontu an-Nusra a ďalšie skupiny.

Front an-Nusra nedávno ohlásil odtrhnutie sa od teroristickej siete al-Káida a zmenil si názov na Džabhat Fath aš-Šám (Front za dobytie Sýrie), pripomenula agentúra DPA.

Ako napísala agentúra Reuters, k dnešnému útoku sa dosiaľ neprihlásila žiadna skupina. Islamský štát nie je v oblasti aktívny; operujú tam islamské skupiny a umiernená opozícia podporovaná Spojenými štátmi a ich spojencami. Mohlo by to viesť k závažnému diplomatickému incidentu, ak by sa potvrdilo, že vrtuľník bol zostrelený zbraňou dodanou Američanmi. Spojené štáty vyzbrojili niektoré povstalecké skupiny protitankovými strelami, ktoré sa však môžu použiť aj proti vrtuľníkom, uviedol Reuters.

Päť zabitých je najväčšia oficiálne potvrdená strata v radoch ruských síl od vlaňajšieho spustenia operácie.

zdroj: konzervativnyvyber.sk

Video (21+) Nevhodné pre mladistvých