Súd za korupciu v americkom vojenskom námorníctve ukázal, že sa prístup k tajným informáciám amerických vojakov dá získať za neveľkú sumu a pár elektronických gadgetov, píše vojenské vydanie Stars and Stripes.

Americký súd odsúdil vo štvrtok na 27 mesiacov väzenia námorníka Daniela Layuga, jedného z účastníkov veľkého korupčného škandálu, ktorý v roku 2013 ochromil vojenské námorníctvo USA.

Layug bol uznaný vinným z prevzatia úplatku od singapurskej spoločnosti Glenn Defense Marine Asia, ktorá počas 25 rokov obsluhovala americké vojenské lode v Indickom a Tichom oceáne, píše vydanie. Podľa údajov obžaloby, získala spoločnosť vďaka týmto úplatku zmluvy minimálne za 20 miliónov dolárov. Stars and Stripes nazýva odsúdeného bezvýznamným človiečikom v tejto schéme. „Ale práve zhromaždené dôkazy vo veci Layuga ukazujú, ako jednoducho a drzo bral úplatky, ako jednoducho a drzo kradol tajomstvo a nebol nikým niekoľko rokov usvedčený,“ priznáva vydanie.

Počas troch rokov poskytoval tento námorník spoločnosti Glenn Defense Marine Asia údaje o premiestnení lodí a o prístavoch, kam smerujú, a tiež obchodné návrhy konkurentov na obsluhovanie daných lodí. Tieto informácie Layug jednoducho vytlačil zo špeciálneho počítača na lodi, kde slúžil. A keďže všetky dokumenty z tajnéj izby mali byť vytlačené iba z ružového papiera, prikryl ich obyčajným a nepozorovane odniesol na breh.

Za svoje služby dostal Layug rôzne gadgety: telefón, tablet, video, notebook, fotoaparát, a od mája 2012 mu spoločnosť tiež platila tisíc dolárov mesačne.

Vo veci Glenn Defense Marine Asia čaká na rozsudok ďalších sedem ľudí, ktorí sa priznali, že spoločnosť im dodávala prostitútky, ubytovala v drahých hoteloch, hostila v reštauráciách a prenášala veľké peňažné čiastky. Obvinenia z korupcie boli vznesené proti niekoľkým úradníkom Pentagonu, vyšetrovanie zatiaľ pokračuje. Šéf Glenn Defense Marine Asia Leonard Glenn Francis bol uznaný vinným v januári 2015.

zdroj: cz.sputniknews.com