Polícia na východe Rakúska neďaleko slovenských hraníc pri Parndorfe našla v odstavenom nákladnom automobile mŕtvych utečencov. Podľa serveru Krone Zeitung ich bolo päťdesiat. Polícia nález bližšie nekomentovala.

Nákladné vozidlo, ktoré podľa portálu BVZ.at patrilo pašerákom, bolo nájdené v odstavnom pruhu na diaľnici A4 neďaleko burgenlandského mesta Neusiedl am See. Diaľnica A4 je hlavnou tepnou medzi Viedňou a Budapešťou.

Portál Kurier uviedol, že podľa prvých informácií sa vysídlenci cestujúci v nákladovom priestore vozidla udusili. Vodič údajne utiekol.

Policajný riaditeľ Hans-Peter Doskozil na tlačovej konferencii uviedol, že mŕtvych je 20 až 50 ľudí, píše portál Bild. Ďalšie informácie podľa neho polícia prinesie v nasledujúcich hodinách a po riadnom vyšetrení celého incidentu.

Podľa fotografií je zrejmé, že kamión patril slovenskej firme Hyza, ktorá vyrába hydinové produkty. Spoločnosť je členom holdingu Agrofert, ktorý vlastní tiež portál hnonline.sk a iDNES.cz. Spoločnosť Hyza sa doteraz k incidentu nevyjadrila.

„V tejto chvíli zisťujeme, čo sa stalo, či nám nejaký kamión chýba, či napríklad nie je kradnutý. Overujeme ale tiež, či to nemôže byť len ilustračná fotografiia. Rakúska polícia nezverejnila zatiaľ ŠPZ, takže v tejto chvíli naozaj nemôžem nič bližšie povedať,“ uviedol hovorca Agrofertu Karel Hanzelka s tým, že keď spoločnosť bude poznať bližšie detaily, zverejní ďalšie informácie.

„Som šokovaný, hlboko šokovaný a nahnevaný,“ odpovedal rakúsky minister spravodlivosti Wolfgang Brandstetter. Podľa neho je organizované pašovanie imigrantov bezohľadné a ide o závažnú trestnú činnosť. „Európa bude tomuto problému musieť dôsledne čeliť,“ doplnil Brandstetter.

zdroj: hn.hnonline.sk