„Srbsku nemá nikto právo hovoriť do toho, s kým sa má alebo nemá priateliť.“ Prezident Srbska Tomislav Nikolič počas svojej návštevy Ruska objasnil, prečo sa jeho krajina nechystá vstúpiť do NATO.

Počas svojej návštevy ruského Petrohradu si prezident Srbska Tomislav Nikolič našiel čas na to, aby o svojej práci pohovoril so zástupcom generálneho riaditeľa ruskej tlačovej agentúry TASS Michailom Gusmanom. Prezident okrem iného ohodnotil existujúce rusko-srbské vzťahy a objasnil svoju neochotu vstupovať do obranných aliancií. Článok sa objavil na konci minulého týždňa na internetových stránkach ruského denníka Rosijskaja gazeta.

Počas prvého dňa svojej návštevy v ruskom Petrohrade sa srbský prezident zúčastnil ceremoniáli, v rámci ktorého bol slávnostne otvorený čestný konzulát a vymenovaný generálny konzul v osobe ruského miliardára Gennadija Timčenka. Prvá otázka sa teda musela týkať tohto pre obe krajiny veľmi významného momentu.

„Petrohrad je symbol nielen heroizmu, ale aj diplomacie,“ spomenul v úvode Nikolič. „Nie je divu, že tu každá krajina chce mať svoju diplomatickú misiu. Naviac je až neuveriteľné, ako veľmi je osud tohto mesta zviazaný s osudom Srbska; som tu už tretíkrát a zakaždým sa mi zdá, že tu nachádzam časť Srbska. Nový konzulát by sa však nemal obmedziť len na činnosť v rámci Petrohradu, jeho pracovníci sa zamerajú na prácu na celoruskej úrovni, „uviedol srbský prezident.

Následne Tomislav Nikolič krátko pohovoril o histórii rusko-srbských vzťahov.

„V tejto súvislosti je potrebné spomenúť, že Rusko bolo Srbsku nápomocné v oboch svetových vojnách aj za čias srbského povstania proti osmanskej nadvláde. Všeobecne, hľadiac na našu spoločnú históriu, môžem konštatovať, že kedykoľvek bolo Rusko v kríze, Srbsko na tom nebolo o nič lepšie. Rovnako tak za čias prosperity v Rusku sme sa podobne dobre mali aj v Srbsku, „konštatoval Nikolič.

Srbský prezident tiež vyjadril svoje stanovisko voči geopolitickému smerovaniu svojej krajiny. „Srbsko nikdy nebolo súčasťou západu ani východu. Nikdy tiež netvorilo časť žiadneho bezpečnostného bloku. S Ruskom sme však mali vždy veľmi dobré vzťahy a ja osobne som veľmi vďačný prezidentovi Putinovi za to, že nám pomáha obhajovať naše záujmy na medzinárodnej úrovni. “

Napriek veľmi dobrým vzťahom medzi oboma štátmi vidí srbský prezident veľa priestoru pre rozšírenie sfér spolupráce, najmä v oblasti ekonomiky.

„Srbsko je pripravené zásobovať ruskú ekonomiku tými produktami, na ktoré boli zo strany EÚ a USA uvalené sankcie. V ekonomickej oblasti vidím určite možnosť potvrdiť to bratstvo a priateľstvo, ktoré medzi našimi štátmi existuje už mnohé roky, „uviedol.

„Myslím, že aj ostatné európske krajiny, ktoré si o sebe myslia, že sú demokratické, by sa mali zamyslieť nad tým, či to tak skutočne je. Je totiž celkom dobre možné, že aj napriek všetkej svojej rétorike primárne nasledujú nejaký hlas zvonka. Dnes o Rusku hovoria mnohí ľudia veľmi nepekné veci, veľa týchto ľudí však ani netušia, čo sa v skutočnosti deje, „zdôraznil srbský líder.

„Srbsko sa nachádza v obkľúčení členských štátov Európskej únie. Dodržiavame všetky ich normy týkajúce sa práv sexuálnych menšín a migrantov. Som však osobne presvedčený, že vyššiu životnú úroveň srbských občanov môžem zabezpečiť najmä vďaka spolupráci s Ruskom. “

Niekoľko slov srbský prezident predniesol aj na adresu nedávno otvoreného rusko-srbského humanitného strediska, ktoré je prvé svojho druhu v Európe a ktorého otvorenie sa stretlo s vlnou nevôle zo strany EÚ.

„Úprimne nerozumiem tomu, prečo to niekomu vôbec vadí. Každopádne nás to rozhodne neodradí od toho, aby sme aj naďalej s Ruskom v tejto oblasti spolupracovali. Pred desiatimi rokmi sme podpísali zmluvu s NATO o priechode ich vojsk cez naše územie, od čoho nás Rusko nikdy neodraďovalo. Európska únia rozhodne nie je v pozícii, aby nám určovala, s kým máme spolupracovať. Srbsko tiež nikdy nevstúpi do NATO, je to vojenská aliancia, nič také nepotrebujeme, „zdôraznil prezident Srbska.

Dostalo sa aj na tému Balkánu ako „výbušného regiónu“ Európy. Čo sa dá podľa srbského prezidenta urobiť, aby bola garantovaná stabilita Balkánskeho polostrova?

„Srbský národ sa aktívne zúčastnil povstania za nezávislosť na Osmanskej ríši aj oboch svetových vojen, to všetko samozrejme prispelo k vytvoreniu vzájomnej nevraživosti medzi susednými štátmi. My stojíme o spoluprácu s krajinami Európskej únie v regióne, bohužiaľ nám opäť hádžu polená pod nohy. Z historického hľadiska nemôžeme uznať nezávislosť Kosova, čo je presne to, čo od nás EÚ chce. Ak na tom budú v Bruseli trvať, nikdy do Únie nevstúpime, „zdôraznil Tomislav Nikolič.

zdroj: parlamentnilisty.cz