Hlavy deviatich krajín EÚ vydali v Bukurešti protieurópske vyhlásenie.

Ako informovali agentúry Reuters a TASR, prezidenti deviatich krajín strednej a východnej Európy a pobaltských štátov vyjadrili na dnešnej schôdzke v rumunskej metropole „vážne znepokojenie z agresívneho postoja Ruska“ a podporili posilnenie prítomnosti NATO v jeho východnom krídle.

Bez toho, aby sme sa dozvedeli, voči čomu alebo komu (popri teroristoch Islamského štátu) zaujíma Rusko postoj, ktorý by bolo namieste označiť za agresívny, spriadali predstavitelia postkomunistickej Európy v Bukurešti pradivo ďalších nezmyslov. Aby boli napríklad vzťahy medzi NATO a Ruskom založené na dôvere, je podľa nich nevyhnutné, aby sa táto krajina „vrátila k rešpektovaniu medzinárodného práva, ako aj svojich medzinárodných povinností, zodpovedností a záväzkov.“

V ďalšej časti spoločnej deklarácie sa lídri 9 štátov verbálne zaväzujú spojiť sily, aby zaistili „masívnu, dôveryhodnú a udržateľnú prítomnosť NATO v regióne“. Takáto ambícia, pokiaľ ju vyslovia ústa politických štatistov, však vyznieva pomerne komicky. Podobne ako myšlienka presadzovať hlbšiu spoluprácu medzi EÚ a NATO – obzvlášť v situácii, keď sa vedenie paktu kategoricky dištancuje od ochrany starého kontinentu pred migrantskou krízou, ktorá vraj „nemá vojenské riešenie“.

V rozpore s informáciou tlačovej agentúry Sputnik, podľa ktorej prezident Českej republiky schôdzku odignoroval, agentúra Reuters jeho účasť na nej nepriamo potvrdila, keď ho spolu s hlavami ďalších 8 štátov – Rumunska, Bulharska, Maďarska, Slovenska, Poľska, Estónska, Litvy a Lotyšska – zaradila medzi jej účastníkov. Pravdupovediac, na rozdiel od Andreja Kisku je takmer nepredstaviteľné, že by sa pod takéto absurdné, konfrontačné a v konečnom dôsledku nielen protiruské, ale najmä protieurópske vyhlásenie podpísal taký inteligentný štátnik, akým je Miloš Zeman.

zdroj: zemavek.sk